ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) 26 Kasım’da Mars’a inen InSight uzay aracının güneş panellerine vuran rüzgarın sesinin kaydını basın toplantısında paylaştı.

İlk kez bir başka gezegenin sesi Dünya’da duyuldu.Bilim insanları sesin saatte 24 kilometre hızla esen kuzeybatı rüzgarından kaynaklandığını düşünüyor.

NASA’nın Pasadena, California’daki Jet İtiş Laboratuvarı’nda görevli bilim insanı Bruce Banerdt, ” ses kaydı bizim için  sürpriz bir gelişme oldu..” ifadesini kullandı.

Banerdt, İnSight’ın hareketi ölçümlemeyi amaçladığını, haliyle buna ses dalgalarının yarattığı devinimin de dahil olduğunu açıkladı.

NASA Başkanı Jim Bridenstine de kayıtla ilgili, ” Bir diğer gezegenin yüzeyinde kaydedilen ilk sesleri duymak ayrıcalık. Harika bir ekibimiz var, NASA’da her gün inanılmaz şeyler yapıyoruz.” dedi.

Mars’ın yeraltı yapısını inceleyecek olan keşif aracı InSight’ın 26 Kasım’da gezegene başarılı bir şekilde inişinin ardında ilk fotoğrafını göndermişti.Aracın Mars’a gitmesi 6 ay sürdü.

NASA’nın daha önce Mars’a inmiş olan Curiosity ve Opportunity uzay araçları gezegenin yüzeyini görüntüledi ve örnekler topladı.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here