Baltık denizinde Avrupa’ya giden Rus boru hatlarındaki gaz sızıntısının ardından Norveç hükümeti petrol ve gaz sektöründe olası sabotajlara karşı güvenliği artırdı.

Kuzey Akım boru hatlarında Salı günü gerçekleşen şüpheli sabotajın bir sonucu olarak gaz sızıntıları, enerji piyasalarını alt üst etti ve güvenlik endişelerini artırdı.

Avrupa’nın en büyük gaz tedarikçisi ve önde gelen küresel petrol tedarikçisi olan İskandinav ülkelerinde petrol sektörü güvenliğinin çok zayıf olduğu belirtildi. 

Binlerce petrol ve gaz işçisini temsil eden Güvenli işçi sendikası, üyelerinin Norveç’teki açık deniz tesislerine de saldırılar olabileceğinden korktuklarını söyledi.

NATO ve Avrupa Birliği, kritik altyapıyı koruma gereğini vurguladı; saldırı olması durumunda “sağlam ve ortak bir yanıt”  verileceği konusunda uyardı.

İskandinav sismoloji uzmanları ve siyasi liderler, patlamaların kasıtlı bir eylem olduğu konusunda hemfikir.

Sızıntının çevreye zarar vereceğini söyleyen Finlandiyalı deniz-çevre uzmanı Jaakko Henttonen, “Kuzey Akım borularındaki gaz temelde metandır ve CO2’den çok daha güçlü bir kirleticidir, yaklaşık 29 kat daha güçlüdür” dedi.

Danimarka Enerji Ajansı başkanı Kristoffer Bottzauw, hasarlı Nord Stream 1 ve Nord Stream 2 gaz boru hatlarındaki gazın yarısından fazlasının borulardan dışarı sızdığını, kalan hacmin Pazar gününe kadar borulardan boşalmasının beklendiğini söyledi.

Norveç, yaklaşık 9.000 km (5.590 mil) uzanan bir gaz boru hattı ağına bağlı 90’dan fazla petrol ve gaz sahasına sahip.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here