ABD Ordusu Koronavirüs (COVID-19) salgınının giderek yayılması üzerine bazı binaları hastanelere dönüştürerek New York’a 10 bin hastane yatağı sağlayabileceklerini açıkladı.

ABD Ordusu Mühendisler Birliği Komutanı General Todd T. Semonite Cuma günü yaptığı basın toplantısında, ” sivil hastaneler üzerindeki yükü hafifletmek için otel veya yurtları geçici hastanelere uyarlayabiliriz. Bu yaklaşık üç veya dört hafta sürebilir.” dedi.

Federal Hükümetin dönüştürülecek binaları tespit etmesi gerektiğini belirten Semonite, “dönüştürülen bu binalarda personel ihtiyacını kaşılamalı” ifadesini kullandı.

New York valisi Andrew Cuomo, Ordu Mühendisler Birliğinden koronavirüs hasta akını halinde hastaneler üzerindeki yükü hafifletmek için bazı binaların hastanelere uyarlanmasını istemişti.

Gazetecilerin New York hakkındaki sorularını cevaplayan Semonite, “10 binden fazla yatak kapasitesini sağlamak için konuşuyoruz. Manhattan’daki büyük bir kongre merkezi olan Javits Center dahil bazı binalara bakıyoruz.” dedi.

Birden fazla eyaletin New York’a benzer taleplerde bulunduğunu belirten Semonite, ” Her yerde yapamayız, Federal Hükümetin bizi (Federal Acil Durum Yönetim Ajansı) doğru yere göndermesi gerekir.” şeklinde konuştu.

Semonite, şu an en büyük riskin nerelerde olduğuna bakıyoruz, Washington ve California eyaletleri üzerinde durduklarını söyledi.

Kaynak: Pentagon, CNN, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here