ABD’li yetkililer, Michigan Huron Gölü üzerinde tanımlanamayan sekizgen bir nesneyi düşürdüğünü söyledi. Sekiz gün içinde Kuzey Amerika ve Kanada üzerinde 4 ‘nesne’ düşürüldü.

Pentagon, Pazar günü ABD askeri savaş uçaklarının Huron Gölü üzerinde sekizgen bir nesneyi düşürdüğünü açıkladı. 

Başkan Joe Biden’ın emriyle, bir ABD F-16 savaş uçağı yerel saat 14:42’de nesneyi düşürdü. Pentagon resmi açıklamasında, cismin ABD-Kanada sınırındaki Huron Gölü üzerinde düşürüldüğünü söyledi.

Pentagon, cismin askeri bir tehdit oluşturmasa da, nesnenin 20.000 fitte (6.100 m) seyahat ederken hava trafiğine tehdit potansiyeli olduğunu değerlendirdiklerini belirtti.  

İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan bir ABD’li yetkili, nesnenin yapı olarak sekizgen göründüğünü, iplerin sarktığını ancak fark edilebilir bir yük taşımadığını söyledi.

Pentagon, cismin yakın zamanda Montana üzerinde hassas askeri bölgelerin yakınında tespit edildiğini ve bunun ABD hava sahasının kapatılmasına yol açtığını söyledi.

Michigan Temsilci Elissa Slotkin twitter üzerinden yaptığı duyuruda , “nesnenin ABD Hava Kuvvetleri ve Ulusal Muhafız pilotları tarafından düşürüldüğünü” söyledi. 

Orduyu nesneyi düşürdüğü için taktirlerini belirten birkaç Michigan milletvekilinden biri olan ABD Temsilcisi Debbie Dingell, “Nereden geldiklerine, amaçlarının ne olduğuna ve sıklıklarının neden arttığına dair gerçeklere ihtiyacımız var” dedi.

Son olayla Sekiz gün içinde Kuzey Amerika ve Kanada üzerinde 4 ‘nesne’ düşürüldü. İlk nesne, 4 Şubat’ta Güney Carolina kıyılarında düşürülen bir balondu. Cuma günü Alaska, Deadhorse yakınlarında buzlu deniz üzerinde ikinci bir nesne düşürüldü. Üçüncü bir nesne Cumartesi günü Kanada’nın Yukon yakınlarında imha edildi ve kurtarma ekipleri hâlâ enkazı arıyor.

Beyaz Saray, Alaska ve Kanada üzerinde düşürülen tanımlanamayan nesnelerin Çin ‘casus’ balonundan ‘çok daha küçük’ olduğunu söyledi.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, kurtarma ekiplerinin ülkenin toprakları üzerinde düşürülen nesneleri aradıklarını söyledi.

Trudeau gazetecilere verdiği demeçte, “Kurtarma ekipleri yerde, nesneyi bulup analiz etmek istiyor” dedi.

“Hakkında öğrenilecek çok şey var.” diyen Trudead “Bu yüzden bu nesnenin analizi çok önemli olacak.” dedi.

Pentagon, Kuzey Amerika Havacılık Savunma Komutanlığının (NORAD) Cuma akşamı geç saatlerde Alaska kıyılarında cismi tespit ettiğini söyleyen Kanada Başbakanı Justin Trudeau, “ABD savaş uçakları, Elmendorf-Richardson Müşterek Üssü’nden havalandı ve nesneyi Kanada hava sahasında CF-18 ve CP-140 uçakları takip etti. 

Pentagon sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, ABD F-22’sinin “ABD ve Kanada makamları arasındaki yakın koordinasyonun ardından” bir AIM 9X füzesi kullanarak bir nesneyi düşürdüğünü söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here