Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne (RAF) bağlı Typhoon savaş uçakları İskoçya’nın kuzeyinde uçan Rus Tu-142 uzun menzilli deniz karakol bombardıman uçaklarına karşı önlem aldı.

Olay Pazartesi sabahının erken saatlerinde meydana geldi. Rus jetleri, İngiltere’nin kuzeyinde uluslararası hava sahasından geçerken tespit edildi.

İngiltere hükümeti tarafından yapılan açıklamada, “Typhoon savaşçıları, NATO’nun kuzey hava güvenliği bölgesi içinde Shetland Adaları yakınlarında transit yapan iki Rus uzun menzilli deniz karakol bombardıman uçağını durdurmak üzere havalandı” denildi.

Açıklamada ayrıca, “hızlı tepki uyarısı (QRA) jetlerinin İskoçya’nın kuzeydoğusundaki RAF Lossiemouth üssünden kalktığını ve iki Rus bombardıman uçağının İngiltere’nin kuzeyinden geçerken uluslararası hava sahasında takip edildiği” belirtildi.

İngiltere Savunma Bakanlığı (MoD), bir Voyager yakıt ikmali tankerinin de harekete geçirildiğini ve görev süresi boyunca havada kaldığını açıkladı.

Silahlı Kuvvetler Bakanı James Heappey, “Lossiemouth’daki RAF ekiplerinin İngiltere hava sahasını sürekli olarak gözettiklerini ve ülkemizi güvende tutmak için her zaman anında harekete geçmeye hazır olduklarını” ifade etti.

İsimleri Savunma Bakanlığı (MoD) tarafından belirtilmeyen RAF pilotu, “Erken saatlerde alarm çaldığında hızlıca harekete geçtik. Kara kontrol operatörleri ile işbirliği yaparak ve RAF Voyager’dan hava-hava yakıt ikmali alarak, görev tamamlanana kadar havada kalmayı başardık ve hedef uçak İngiltere’nin ilgi alanını terk etti” şeklinde konuştu.

RAF Lossiemouth’ta görev yapan İngiliz pilotları, yakın zamanda Estonya’da NATO’nun hava güvenliği görevinde dört ay boyunca bulundu. Görev süresi boyunca 50 Rus uçağını durdurarak toplamda 500 saatten fazla uçuş gerçekleştirdiler.

Rus jetleri, İngiltere’nin denetimindeki hava sahasına kimliği belirsiz uçaklar girdiğinde hızlı tepki uyarısı (QRA) alan savaş uçakları hemen gönderilir, çünkü bu uçaklar hava trafik kontrolü ile iletişim kurmaz ve varlıklarını diğer hava kullanıcılarına kodlarını “squawk” etmeyerek bildirmezler.

“Squawk” ifadesi uçakların transponder adı verilen elektronik cihazlarını belirli bir tanımlayıcı kodla ayarlamadıklarını ifade eder. Bu terim, hava trafik kontrol sistemleri ve diğer hava araçlarının uçakların kimliklerini ve konumlarını tespit etmesine yardımcı olan bir kavramı açıklamak için kullanılır.

Eğer bir uçak “kodunu ‘squawk’ etmezse”, bu demek olur ki uçağın transponder cihazı belirli bir kimlik koduyla ayarlanmamış veya bu kod etkinleştirilmemiştir. Bu da diğer hava araçlarının ve hava trafik kontrolünün bu uçağı daha zor tespit etmesine veya takip etmesine neden olabilir, çünkü transponder kodları olmadan uçakların kimlikleri ve konumları daha az belirgin olur.

Benzer şekilde, Haziran ayında Moskova, ülkenin sınırına yakın üç İngiliz savaş uçağının tespit edilmesinin ardından kendi jetlerini havalandırmak zorunda kaldığını açıkladı. İngiltere Savunma Bakanlığı daha sonra bunun “uluslararası hava sahasında rutin bir operasyon” olduğunu belirtti.

Tu-142 uzun menzilli deniz karakol bombardıman uçakları (Long-Range Maritime Patrol Bombers), Sovyetler Birliği döneminden günümüze kadar kullanılan önemli bir askeri uçak modelidir. Bu uçaklar, deniz gözetimi, keşif, denizaltı tespiti, anti-denizaltı savaşı ve genel olarak deniz tabanlı operasyonlar için tasarlanmıştır.

Uçağın temel görevleri arasında denizaltı tespiti ve deniz yüzeyinin izlenmesi yer alır. Denizaltıları tespit etmek için sonar ve diğer sensörlerle donatılmıştır.Tu-142, anti-denizaltı savaşı için torpidolar ve deniz yüzeyine karşı güdümlü füzeler gibi çeşitli silah sistemlerini taşıyabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here