Milli Savunma Bakanlığı, A400M Retrofit Projesi kapsamında Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren 2. Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü’nde 5. A400M Uçağının retrofit işlemleri 12 Haziran 2023 tarihinde başladığını duyurdu.  

Savunma Bakanlığı’nın sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, “Bakanlığımız bağlısı  @MSB_ASFAT ana yükleniciliğinde yürütülen A400M Retrofit Projesi kapsamında; Askerî Fabrikalar Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren 2’nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğümüzün uzman ekibi tarafından 5’inci A400M Uçağının Retrofit işlemlerine 12 Haziran 2023 tarihinde başlandı.” İfadeleri kullanıldı.

Milli Savunma Bakanlığı, A400M Projesi kapsamında, A400M retrofit (iyileştirme) faaliyetlerinin İspanya dışında bir ilk olarak, Kayseri’deki 2. Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü’nde gerçekleştiriliyor.

Projede öncelikli olarak Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan dokuz adet A400M uçağın retrofit yapılması planlanıyor. Bu kapsamda 4 A400M uçağın iyileştirmesi tamamlandı. Türk Hava Kuvvetleri envanterindeki A400M uçaklarının tamamlanması müteakiben diğer kullanıcı ülkelere ait uçakların retrofit faaliyetlerini yapabilecek.”

Ayrıca, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) A400M nakliye uçaklarına yeni bir kabiliyet olan “Yönlendirilmiş Kızılötesi Karşı Tedbir” (DIRCM) sistemi de kazandırılıyor. DIRCM sistemi, bir füze uyarı ünitesi aracılığıyla gelen füzeleri algılayabilmektedir. DIRCM donanımı, uçağa 360 derece koruma sağlayabilme yeteneğine sahiptir ve aynı zamanda birden fazla füzeyi algılayabilme kabiliyeti bulunmaktadır. 

ASFAT ile AIRBUS arasında imzalanan sözleşme sayesinde A-400M uçağının yenileme işlemleri 2. Ana Bakım Fabrika Müdürlüğünde gerçekleştiriliyor ve bu sayede yılda 125 milyon liranın ülkemizde kalması sağlandı.

Türk Hava Kuvvetleri Hava Lojistik Komutanlığı’na bağlı Kayseri 2. Hava İkmal Bakım Merkezi Fabrika Müdürlüğü’nde, FASBAT (Fabrika Bakım Seviyesi Bakım ve Tadilat) tesislerinde askeri uçaklar, helikopterler, zirai ilaçlama ve özel firmalara ait küçük uçakların bakım, onarım ve tadilat işlemleri başarıyla gerçekleştirilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here