Rusya’nın Pazartesi günü gerçekleştirdiği saldırıda sivil hedeflere 83 füze ve Kamikaze İHA gönderdiği bildirildi.Forbes, saldırıda bir günde 760 milyon dolar civarında maliyet olduğunu açıkladı.

Ukrayna Genel Kurmay Başkanı açıklamasında, “ 31 Ekim Pazartesi günü Ukrayna’daki sivil hedeflere 55 Kh-101, bir Kh-59 seyir füzesi,  22 S-300 uçaksavar füzesi ve beş kamikaze insansız hava aracıyla (4 Shahed-136, 1 Lancet-3)  saldırdı.” dedi. 

Ülkemizin 28 katı büyüklüğünde, nüfusu bizimkinin dört katı, askeri potansiyeli bizimkinden kat kat fazla olan bir ülkeyle savaştıklarını belirten Genel Kurmay Başkanı Valeriy Zaluzhnyi, “bizim olanı savunma cesaretimizi ve kazanma susuzluğumuzu kanıtlıyor.” ifadelerini kullandı. 

Forbes, Rusya’nın üçüncü kez düzenlediği saldırıda kullandığı  seyir füzesi ve Kamikaze İHA’nın 760 milyon dolar civarında maliyeti olduğunu belirtti. 

Oblast Valisi Oleksii Kuleba, Rusya’nın Ukrayna’nın enerji altyapısına saldırmaya devam etmesi,  ülke hava savunması bunu kaldıramaması durumunda bölgede tam bir elektrik kesintisi yaşanabileceğini söyledi.

Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko, yerel yetkililerin “elektrik, su ve ısı kaynağı olmaması durumunda” Kiev’de 1.000 ısıtma noktası kurmaya hazırlandığını belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here