Rusya ile anlaşan Kuzey Kore, Ukrayna’ya asker gönderiyor

0
32

Reuters’in haberine göre Kuzey Kore, Rusya ile kısa süre önce imzaladığı karşılıklı yardım anlaşması çerçevesinde, önümüzdeki aydan itibaren Ukrayna’ya asker göndermeyi planlıyor.

Anlaşma, Pyongyang’ın yeniden inşa çalışmaları için Rusya’nın işgali altındaki Ukrayna topraklarına inşaat ve mühendislik ekipleri göndermesini öngörüyor. Haber, Güney Kore televizyonunda Güney Koreli bir hükümet yetkilisine atıfta bulunularak verildi. Kaç personelin katılacağı ya da yapacakları işin niteliği konusunda herhangi bir bilgi verilmedi.

Pentagon’un en üst düzey sözcüsü Salı günü yaptığı açıklamada, ne yaparlarsa yapsınlar ya da nereye giderlerse gitsinler, bu güçlerin “toplara yem” olacağını söyledi. Hava Kuvvetleri Tümgenerali Pat Ryder, Kuzey Kore birliklerinin Ukrayna’ya ayak basma potansiyeli hakkında, “Bu kesinlikle göz önünde bulundurulması gereken bir şey” dedi.

Kuzey Kore halihazırda Rusya’ya topçu mermileri ve füzeler sağlamaktadır. Rus uzmanlığının, Pyongyang’ın balistik füzelerinin ve nükleer silahlarının yanı sıra diğer silah ve teknolojilerin daha da geliştirilmesine yardımcı olabileceğine dair endişeler giderek artıyor.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Rusya adına Ukrayna’ya personel gönderme olasılığını bir yıl önce gündeme getirmişti. Geçtiğimiz Ağustos ayında bir Rus talk show sunucusu, 100.000 Kuzey Koreli “gönüllünün” Ukrayna’da Rusya’ya yardım etmeye hazır olduğunu iddia etmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here