Rusya Genel Kurmay Başkanı Valery Gerasimov Ermenistan Genelkurmay Başkanı Artak Davtyan ile Moskova'da görüştü

Rusya Genel Kurmay Başkanı Valery Gerasimov ile Ermenistan Genelkurmay Başkanı Artak Davtyan Moskova’da görüştü.

Görüşme öncesinde konuşan Gerasimov, Ermenistan’ın Transkafkasya’da Rusya’nın kilit bir müttefiki ve ortağı olduğunu söyledi.

Valery Gerasimov, ülkelerin hem ikili bazda hem de başta Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) olmak üzere uluslararası yapılar çerçevesinde işbirliğini güçlendirdiklerini kaydetti.

Ermenistan Genelkurmay Başkanı Artak Davtyan

102. Rus askeri üssünün Ermenistan topraklarındaki işleyişi, ikili ilişkilerin yüksek seviyesinin bir göstergesi olduğunu belirten Gerasimov, ” Rusya Savunma Bakanlığı üniversitelerinde nitelikli personel yetiştirmeye devam ediyoruz” dedi.

Covid-19 salgını mücadele çerçevesinde Ermenistan ordusuna yardım ettiklerini vurgulayan Rusya Genel Kurmay Başkanı Valery Gerasimov, Hastalığın teşhisi için 22 binden fazla testin yapıldığını belirtti.

Rusya Genel Kurmay Başkanı Valery Gerasimov

Bu yıl 9. Moskova Uluslararası Güvenlik Konferansı, Uluslararası Ordu Oyunları ve Uluslararası Askeri ve Teknik Forum’un düzenleneceğini belirten Gerasimov, “Ermenistan Silahlı Kuvvetleri’nin bu etkinliklere ve stratejik komuta ve personel tatbikatı” Zapad-2021 “katılmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Rusya Savunma Bakanlığı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here