Türk savunma sanayii ürünlerinin sergilendiği SAHA EXPO 2022 Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi fuarı sona erdi.Üçüncüsü düzenlenen fuara 567 yerli firma 57 ülkeden 390 yabancı firma katıldı.1 milyar dolar değerinde 114 anlaşma imzalandı.

Fuarı değerlendiren SAHA İSTANBUL Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, SAHA İSTANBUL Türkiye’nin savunma havacılık ve uzay alanında en büyük sanayi kümelenmesi ve bu sene üçüncü fuarı düzenlediklerini söyledi.

Çok etkili ve yoğun katılımlı gerçekleşen fuara 567 yerli firma ve yine 57 ülkeden 390 yabancı firmanın katılım gösterdiğini söyleyen Bayraktar, “ilk başladığımız zaman 3 yıl önce 10 bin metrekareydi, bu sene SAHA EXPO 60 bin metrekare kapalı alanda düzenlendi.” dedi.

Fuar kapsamında yüzlerce görüşmenin gerçekleştirildiğini söyleyen Bayraktar, ” 114 anlaşmaya imza atıldı. Rakamsal olarak 1 milyar dolar üzerinde anlaşmaya imza atıldı. Bu anlaşmaları yüzde 60’tan fazlası ihracat eksenli anlaşmalar.” diye konuştu.

Bayraktar, ” Fuara 268 delegasyon katılım gösterdi. Fuarın ilk gününde 500 yıllık tarihi ilişkimiz olan Libya Başbakanı Dibeybe bizzat SAHA EXPO fuarına katılmak için buraya geldi. Toplantılar gerçekleştirildi ve anlaşmalar yapıldı. Fuarın ikinci gününe İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace katıldı.” ifadelerin kullandı.

Komuşu ve Dost ülkelerde bu fuara ilgi arttı diyen Bayraktar, ” Bir Başbakan, 11 Bakan, 47 Genelkurmay başkanı ve üst düzey bürokrat katılım gösterdi.” ifadelerini kullandı.

Haluk Bayraktar, ” fuar ilk üç gün profesyonellere açıktı. Yaklaşık 40 bin kişi fuara katılım gösterdi. Bugün halka açık olan fuara yaklaşık 40 bin ziyaretçi bekliyoruz.” dedi.

Fuar bünyesinde onlarca yerli firma ve yerli teknoloji ilk kez görücüye çıktığını belirten Bayraktar, ” örneğin Kızılelma için geliştirilen ilk yerli Turbofan motorundan, İnsansız Kara Araçlarına, İnsansız Deniz Aracı sistemlerine çok farkı alt teknolojilere kadar gösterim sağlandı.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here