Sikorsky-Boeing ‘SB-1 Defiant’ helikopteri ilk uçuşunu gerçekleştirdi

0
1607

Sikorsky ve Boeing firmalarının ortak çalışmasıyla ortaya çıkan çift pervaneli ‘SB-1 Defiant’ helikopteri ilk uçuşunu Florida’daki West Palm Beach tesislerinde başarıyla gerçekleştirdi.

ABD ordusunun geleceğin yük helikopteri olarak geliştirilen ‘SB-1 Defiant’ helikopteri, çift pervane özelliği ile normal helikopterlerden iki kata daha hıza ve menzile sahip.

Sikorsky ve Boeing ekibi helikopterlerde yaşanan geri pervanenin durma sorunu sebiyle bir buçuk yıllık gecikme yaşadı ve helikopter 21 Mart’da ilk uçuşunu yapabildi. İlk uçuş Florida’daki West Palm Beach tesislerinde sabah saat 7:47 ‘de yaklaşık 30 dakikadan fazla sürdü.

Test uçuşunu gerçekleştiren ekip ilk analizlerden ‘çok memnun’ kaldığı, önümüzdeki günlerde analizler daha fazla incelenerek yakın zaman yeni test uçuşları planlanacağı belirtildi.

Helikopterde geri pervane durma problemi kalkış ve iniş anında sorun olmuyor, fakat hareket halindeyken rüzgarın ve ana pervanenin dönüş etkisiyle meydana geliyordu. Mühendisler ana pervanenin oluşturduğu etkiyi ortadan kaldırmak için iki ters yönlü dönen pervaneyi üst üste yerleştirip iki taraftaki dengeyi sağlayarak sorunu ortadan kaldırdı.

Kuyruktaki rotor ihtiyacını ortadan kaldıran teknoloji ile helikopter iki ana pervane kullanılarak yönlendirilebiliyor. Arkadaki pervane yalnızca itişi desteklediği için helikopter kalkış anında öne eğilmeden hızlı bir şekilde ‘dikey’ kalkış yapabiliyor.

Kaynak: Sikorsky, Boeing, Ajanslar, Kokpit,

SB-1 Defiant’ helikopterin Concept animasyonu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here