Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Uzun Menzilli Hava ve Füze Savunmamız için kilit önemdeki SİPER Ürün-1 Sisteminden Güdümlü Test Füzesiyle 100 km’yi aşan menzildeki hedefi başarıyla vurduğunu açıkladı. 

Başkan İsmail Demir sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Savunma sanayiimizden Türkiye Yüzyılı’na girerken milletimize yeni yıl hediyesi!Uzun Menzilli Hava ve Füze Savunmamız için kilit önemdeki #SİPER Ürün-1 Sisteminden Güdümlü Test Füzesiyle 100 km’yi aşan menzildeki hedef başarıyla vuruldu. “ ifadeleri yer  aldı.   

Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi SİPER’in Sinop’ta gerçekleştirilen test atışından arama radarı olarak 450+ kilometre menzilli ASELSAN UMAR Radarı kullanıldı. SİPER Sistemi, Angajman Radarı olarak ise yine milli imkanlarla geliştirilen ve tıpkı UMAR gibi AESA tabanlı olan AKR Radarı’nı kullandı.

İsmail Demir Nisan ayında katıldığı başka bir televizyon programında, ” Patriot ve SAMP-T alımı kapsamında 3 seneden başlıyor. Zaten SAMP-T’nin benzeri ürünü biz 3 senede çoktan yapmış olacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Yerli hava savunma sistemlerinde değinen İsmail Demir, Hisar A projemiz vardı, Hisar O projemiz vardı. Bunlar A+, O+ şekline çevirdik. Bu menzillerin kabiliyetlerinin artması anlamına geliyor. Bunlar şu an devrede, Korkut sistemimiz devrede diye konuştu.

Demir, Korkutumuz var; Hisarımız var; Hisar A+ var; Hisar O+ var; Siperimiz inşallah çok yakında devreye girecek. Bir merdiveni çıkar gibi basamak basamak bu kademeli hava savunma sistemizin inşasını devam ettirecekelerini söyledi.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Ekim 2021’de katıldığı bir programda ” SİPER Hava Savunma Füze Sistemi’ne giden yolda bir ürün daha çıkacak. Onu da yakında kamuoyu ile paylaşacağız.” açıklaması yapmıştı.

Milli Savunma Bakanlığı ilk 6 ayda gerçekleştirdiği faaliyetler ile Temmuz-Aralık döneminde  yürütülmesi ve gerçekleştirilmesi planlanan faaliyetlerine ilişkin bilgilerin yer aldığı MSB 2022 Yılı Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler Raporunda, “UMBHFFS Aşama-C SİPER Projesi kapsamında Aralık 2022 tarihinde bir Sistemin envantere alınması planlanmaktadır.” ifadeleri yer almıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here