Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, “Türkiye ilk 10 ülke arasında ancak bazı alanlarda daha önde. İnsansız sistemlerde ilk 3’te diyebiliriz.” dedi.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, CNN Türk Haber televizyonunda katıldığı bir programada, Savunma Sanayii ve projelerin durumu hakkında son bilgileri verdi.

SİHA’larda dünyada ilk üçte olduğunu ve harp sahasında ‘Görülmeden görmeniz vurulmadan vurmanız gerektiğini söyleyen İsmail Demir, Optik görmekten öte kendinizi görünmez hale getirmeniz ve hedefiniz sizi görmeden etkisiz hale getirmeniz çok geniş ölçüde teknolojik unsurun sahada olmasını gerektiren bir süreç. Bugün sahada bunları görüyoruz. “ ifadelerini kullandı.

Rusya-Ukrayna savaşının Savunma Sanayii etkileri konusunda konuşa Demir, “AKINCI için Ukrayna’dan belli bir sayıda motor alındığını, AKINCI’da kullanabileceğimiz düzeyde bir milli motorumuzun çalışmaları da bitti bitecek.” dedi. Demir,Anka’da Bayraktar’daki motorları nasıl kendimiz yapıyorsak, bir adım daha ileri gidebiliyoruz.” şekilinde konuştu.

LHD ANADOLU Çok Maksatlı Amfibi gemisine İHA/SİHA konuşlanması konusunda konuşan İsmail Demir, ” Yeni bir konsept ve yeni bir kavram tanımlayabilir miyiz’ diye buna ‘yeni bir kavram koyduk’, TCG Anadolu’ya en az 50 adet SİHA konuşlandırılacak. Bu sayı konfigürasyona göre 110’a kadar çıkabilir ” ifadelerini kullandı.

Bayraktar TB2 ve şu an TB3’ten bahsediyorum diyen Demir, ” Bayraktar ilk çıkan uçanlarla şu andaki uçanlar arasında çok ciddi fark var. Dünyada Uçak gemisine inip kalkan çok çok az model var. “ diye konuştu.

Hava savunma sistemleri hakkında konuşan Demir, “Bizim 3 seneye önceye kadar KORKUT’tan başka bir hava savunma sistemimiz yoktu. Şu anda buna biz SUNGUR’u ekledik. Ondan sonra HİSAR A’yı HİSAR A+ yaparak ekledik. HİSAR O+ ekledik. SİPER Blok 0 geliyor. SİPER’in Blok1-2’leri devam edecek.”dedi.Demir, ” Siper’in test sürecinin sonuçlarına bakacağız. Önümüzdeki sene başlarında göreceğimizi düşünüyorum.” diye sözlerine ekledi.

SOM Seyir Füzesi’nde yerli motor kullanılacağını belirten Demir, “SOM Seyir Füzemizin motoru (Kale Arge KTJ-3200) artık yerli olarak yapıldı, yerli motorla seri üretimi sürecek.”dedi.

HÜRKUŞ Eğitim uçağının dünyadan ilgi gördüğünü söyleyen Demir, Eğitim uçağı Hürkuş’a bazı unsurlar ekledik, İlgi gördü ve hemen ihracatına başladık. Ülkelerin adını vermek istemeyiz. Anlaşmalar imzalanıyor.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here