Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, SİPER Hava Savunma Sistemi’nin balistik füze önleme kabiliyetine sahip sürümünün 2026-2027 civarı hazır olacağı söyledi. Demir, “HÜRJET’in 18 Mart’ta ilk uçuşunu yapacak.” dedi.

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir Haber Global kanalında yayınlanan “Kayıt Altında Özel” programına katılarak savunma sanayiindeki projelerin durumu hakkında son bilgileri değerlendirdi.

Uzun Menzilli SİPER Hava Savunma Sistemi hakkında konuşan İsmail Demir, “Balistik füze önleme kabiliyetli Siper’in uç sürümü 2026-2027 civarı hazır.” ifadelerini kullandı.

Millî Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan 2022 Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler Raporu’nda UMBHFFS Aşama-C SİPER Projesi kapsamında Aralık 2022 tarihinde bir sistemin envantere alınacağı açıklanmıştı.

MMU EN ÖNEMLİ PROJEMİZ

Milli Muharip Uçak projesinin Türkiye için ne kadar önemli olduğuna vurgu yapan Demir, “Milli Muharip Uçak bizim en önemli projemiz. Dış ülkelerin dudak büktüğü bir proje ama onu da hayata geçirdiğimiz görülecek. Bir uçak yapmıyorsunuz sadece birçok teknolojiyi hayata geçiriyorsunuz bu bir çıkış noktası oluyor. Ekosistem oluşuyor, yapmaya cesaret edilemeyen şeyleri yapmak isteyenler oluyor. Gece gündüz çalışarak inşallah bunu da Türk milleti hizmetine vereceğiz.” şeklinde konuştu.

HÜRJET 18 MART’TA İLK UÇUŞUNU YAPACAK

HÜRJET’in 18 Mart’ta ilk uçuşunu yapacağını belirten Demir, “HÜRJET, ilk defa size gösteriyoruz. Bu, artık gün sayıyor. 18 Mart’ta uçacak. Uçak projelerimizin bazıları aşırı iddialı. Ama şimdi Süper Lig’e de çıktık ya, daha iyisini de yaparız diyoruz ya. Tecrübe eksikliğimizi de biliyoruz ama olanca gücümüzle yüklendik ama ‘Çılgın Türkler’ düşüncesini tekrar hayata geçireceğiz. Bir eğitim uçağı olarak başladık ama yakın hava destek unsurlarıyla da donatılacak.” dedi.

HÜRJET’de ABD yapımı F-404 motoru kullanıldığını, yerli motor konusunda çalışma hakkında sorulan bir soruya Demir, ” Şu anda çizim tahtasında, daha öncelikli projelerimiz olduğu için bu biraz sonda gibi..Burada tedarik konusunda riski daha az görüyoruz. MMU motoru yolculuğumuzda tecrübeyi ve teknoloji elde ettiğimizde arada HÜRJET için motor arada çıkarabiliriz. “ ifadelerini kullandı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.’nin geliştirdiği ilk özgün Genel Maksat Helikopteri T625 Gökbey hakkında bilgi veren İsmail Demir, ” ilk aşamada kullanılacak motorun ATAK helikopterleri aynı, yerli motorumuz hazırlanıyor, testleri devam ediyor. İnşallah seneye burada yerli motorumuzu göreceğiz ” dedi.

F-16 MODERNİZASYONUNU YAPABİLECEK GÜÇDEYİZ

Türkiye’nin F-16 modernizasyonunu yapabilecek güçte olduklarını söyleyen İsmail Demir, F-16 modernizasyonunu kesinlikle kendimiz yaparız. Hem de çok iyisini yaparız. İlaveten tamamen milli sistemler ile donatılmış, görev bilgisayarı, aviyonikleri tamamen yerli sistem olarak devreye konabileceğini belirtti.

Demir, ” Blok-30’larda ÖZGÜR projesiyle bir yere kadar getirildi. Diğer Blok-40 be Blok-50’lerde uygulanacak duruma geliyor.O konuda hiç bir tereddütümüz yok.” dedi.

AESA radarı konusunda konuşan İsmail Demir, “AESA radarımız olgunlaştı. Belirli bir noktaya geldik. Bu yıl AESA radarımızı AKINCI TİHA’ya koyacağız. Teknolojinin temelini aldıktan sonra daha uzun menzilleri görebilen füzelerimiz de devreye girecek.” ifadelerini kullandı.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir,  GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN  hava-hava füzelerini değerlendirirken, “ menzilleri 100 km civarı veya üstü artı o kadar neyse atık o konuya fazla girmeyelim.” ifadelerini kullandı. 

Füzelerin hazır olduğunu söyleyen Demir, “bazı test süreçlerinden geçtiğini, nihayetinde hadi desek bu füzeleri kullanabiliriz. “ dedi. 

SOM-J füzesinin F-35 projesi için geliştirildiğini belirten Demir, “ F-35 projesi içinde kayıp şimdi şu an sadece Norveçlilerin füzesine kaldılar. SOM-J bu sefer Milli Muharip uçağına adapte edilir kullanılır.” şeklinde konuştu. 

Hava savunma fırkateyni konusunda gelinen nokta nedir, ne zaman envantere girmesi beklenmektedir sorunsana İsmail Demir şöyle cevap verdi: ” MİLGEM İ sınıflarının üç gemisi ve hava savunma fırkateyni arka arkaya icra komitesinden çıkmasını beklediğimiz projelerimiz. Şu an ihaleleri belli aşamaya geldi. Eli kulağında onların başlatılması konusunda..”

İ sınıfı fırkateynlere belirli hava savunma unsurlarının entegre edileceğini belirten Demir, ” hatta HİSAR’ları alıp koyacağız.” dedi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here