SAHA EXPO 2022 Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi fuarında Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Baykar Teknoloji arasında BAYRAKTAR KIZILELMA Muharip Uçak işbirliği protokolu imzalandı.

BAYRAKTAR KIZILELMA Muharip Uçak Sistemi İşbirliği Protokolü Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ile Baykar firması Genel Müdürü Haluk Bayraktar arasında imzalandı.

Baykar son 20 yıldır İnsansız Hava Aracı teknolojilerinde çok yoğun ARGE faaliyeleri yürüttüğünü söyleyen Haluk Bayraktar, “Baykar olarak Kızılelma projesini yüzde yüz Baykar öz kaynakları ile yürütüyoruz. Proje isterleri ve gereksinimleri yine insansız savaş teknolojileri elde ettiğimiz tecrübeler doğrultusunda kendi mühendislik ekibimiz ile yapıyoruz..” ifadelerini kullandı.

Bayraktar, bu protokol ile bu alandaki gereksinimleri, kriterleri ve projeler Savunma Sanayii Başkanlığınca denetlenemsi amacıyla bir protokolu imzaladıklarını belirtti.

Savunma Sanayii Başkan İsmail Demir, ” Kızılelma’nın modelleri ve versiyonları belki dünyayı ve bizleri aşırtacak şekilde ortaya çıkacak. Biz inanıyoruzki Baykar iki adım sonrasını düşünüyordur.” dedi.

BAYKAR İLE ASELSAN ARASINDA CATS SİPARİŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

BAYKAR ile ASELSAN arasında CATS Elektro Optik Sensör sistemi sipariş sözleşmesi imzalandı. Sözleşmeye ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Görgün ve Baykar firması Genel Müdürü Haluk Bayraktar imza attı.

Kanada’nın ambargosu ardında bir ay gibi kısa bir sürede CATS kamera sistemlerini TB2’lere entegre ettiklerini belirten Bayraktar, ” Şu an çok başarılı bir şekilde bu kameralar görevlerini sürdürüyorlar.” ifadelerini kullandı.

Bu sözleşme kapsamında 86 adet CATS kamera sistem siparişi verildi. Bu sistemlerin bir çok kısmı hali hazırda teslim edildi diyen Haluk Bayraktar, “ASELSAN CATS sistemi dünyanın 6 ülkesinde başarıyla görev yapıyor.” dedi.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Görgün, TB2’ler ve sonrasındaki tüm sistemler için Elektro Optik Keşif Sistemlerimiz, Aselsan’ın yetkinliğinde olan diğer ürünler ile birlikte yerini almaya devam edeceğini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here