STM’nin Milli İHA’sı BOYGA, Afrika kıtasından bir ülkeye ihraç edildi

0
16

STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş., Türk savunma sanayiinde milli ve yenilikçi sistemler geliştirme alanında önemli bir başarıya imza attı. Yerli ve milli imkanlarla geliştirilen Havan Mühimmatı Taşıyan Döner Kanatlı İnsansız Hava Aracı (İHA) BOYGA, ilk ihracatını gerçekleştirdi. BOYGA’nın ilk uluslararası kullanıcısı, Afrika kıtasından bir ülke oldu ve sözleşme imzalanarak teslimatlar 2024 yılı içerisinde tamamlanacak.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterine 2022 yılında giren BOYGA, terörle mücadele, sınır ötesi operasyonlar ve uluslararası tatbikatlarda aktif olarak görev yapmaktadır. BOYGA, son olarak EFES-2024 Tatbikatı’nda görev almış ve belirlenen hedefleri tam isabetle vurmuştur.

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, STM’nin ileri mühendislik kabiliyetleri ile geliştirdiği Taktik Mini İHA ailesinin uluslararası arenada da öncü olduğunu belirtti. Güleryüz, 2018’de TSK envanterine katılan döner kanatlı milli vurucu İHA KARGU’nun 10’dan fazla ülkeye ihraç edildiğini, ardından gözcü İHA TOGAN’ın iki Afrika ülkesine ihracatının gerçekleştirildiğini ve sabit kanatlı vurucu İHA ALPAGU’nun 2023’te ilk ihracatına imza attığını vurguladı. BOYGA’nın da ilk uluslararası satışını yaparak bu başarı zincirine eklendiğini ifade eden Güleryüz, mini İHA üretim kapasitesini artırarak dost ve kardeş ülkelerin taleplerini karşılamaya devam edeceklerini belirtti.

BOYGA’nın Sahadaki Avantajları

BOYGA, milli ve özgün yazılımı, özel olarak geliştirilmiş mühimmatı ve kestirim algoritması ile kullanıcılara sahada ciddi bir avantaj sağlıyor. Yüksek irtifalardan hedefleri tam hassasiyetle vurabilen BOYGA, düşman tarafından tespit edilmesi güç bir platform olarak öne çıkıyor. Özelleştirilmiş 81 mm havan mühimmatı taşıyan BOYGA, geliştirilmiş balistik kestirim algoritması sayesinde hedefleri tam isabetle vurabilmektedir. Terörle mücadele ve asimetrik savaş ortamında etkin bir şekilde kullanılabilecek BOYGA, havada 30 dakika kalabilmekte, 3000 metre (MSL) maksimum uçuş irtifasına ulaşabilmekte ve 10 kilometre menzilde görev yapabilmektedir. 17 kg ağırlığı ile tek bir er tarafından taşınabilir özellikte olan BOYGA’nın mühimmat sistemi entegrasyonu MKE iş birliğinde gerçekleştirilmiştir.

STM’nin geliştirdiği, sahada kendini başarıyla kanıtlayan taktik mini İHA ailesi, uluslararası arenada büyük ilgi görmeye devam ediyor. BOYGA’nın ihracat başarısı, STM’nin inovatif savunma teknolojileri konusundaki liderliğini pekiştiriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here