Suudi Arabistan Savunma Bakanı Prens Halid bin Salman, resmi ziyaret kapsamında Savunma Sanayii Başkanı (SSB) Haluk Görgün ve önde gelen savunma sanayi şirketlerinin yöneticileriyle bir araya geldi.

Görüşmede, Krallığın ulusal kalkınma ve çeşitlendirmeye yönelik Vizyon 2030 planının hedefleri doğrultusunda askeri ve savunma sektörlerinde işbirliği fırsatları gözden geçirildi. Prens Halid ayrıca, Suudi ve Türk şirketleri arasında çeşitli anlaşmaların imzalanmasına tanıklık etti.

Prens Halid, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin (TUSAŞ) Ankara’daki ve Türk savunma şirketi Baykar’ın İstanbul’daki tesislerini ziyaret etti. Bakan, X platformundan yaptığı açıklamada, “Türkiye’ye yaptığım ziyaret sırasında uzay ve savunma sanayinde önde gelen birçok şirketin kabiliyetlerini görme fırsatı buldum. Yenilikçi teknolojik projelerini ve en son ürünlerinin yanı sıra gelecek planlarını ve stratejilerini de inceledim” dedi.

Prens Halid’in Türkiye ziyareti, Salı günü Ankara’da Türk savunma şirketi Aselsan’ın temsilcileriyle bir araya gelerek projeleri ve en son ürün ve hizmetleri hakkında bilgi almasıyla başladı.

Ziyaret sırasında Prens Halid’e, Genelkurmay Başkanı Korgeneral Fayyadh Al-Ruwaili, Savunma Bakan Yardımcısı Talal Al-Otaibi, İdari İşlerden Sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı Khalid Al-Bayari ve Suudi Arabistan’ın Türkiye Büyükelçisi Fahad Abualnasr eşlik etti.

Suudi Arabistan, Türk şirketi Baykar ile insansız hava aracı (AKINCI TİHA) alımı için 2023 yılında bir sözleşme imzaladı. Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı ile imzalanan bu kapsamlı anlaşma, iki ülkenin ileri teknoloji geliştirme yeteneğini artırmayı hedefliyor. Teknoloji transferi ve ortak üretim gibi işbirliği faaliyetleriyle, her iki ülke savunma sanayisinde güçlü birer aktör olmayı amaçlıyor.

Suudi Arabistan basını, Cidde’de insansız hava aracı üretim hattı kurma planlarından da bahsetmişti. Bu hamle, ülkenin büyük miktarda insansız hava aracı (İHA) üretebilme potansiyelini gözler önüne seriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here