Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG ANADOLU envantere giriş öncesinde test faaliyetleri kapsamında denize açıldı.

Savunma ve Teknoloji Bakanı Musatafa Varank, sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda, “Taşıyacağı yeni nesil SİHA’larla ordumuzun stratejik caydırıcılık kabiliyetine muazzam katkı sağlayacak, Türk Donanması’nın en büyük gemisi TCG-ANADOLU envantere girmeye hazırlanıyor. Şu resme bakıp gurur duymamak elde değil!.”  ifadelerini kullandı.

Savunma Sanayii Başkanlığı açıklamasında, ” ANADOLU gemimiz ilk teknik seyrine çıkmaya hazırlanıyor ” ifadesini kullandı.

Başkanlığın açıklaması şöyle devam etti: ” İnşası biten #ANADOLU Gemimiz ilk teknik seyrine çıkmaya hazırlanıyor.Sonrasında kabul testlerine geçeceğimiz ANADOLU, Bayraktar TB3 SİHA’larımızla Donanmamızın gücüne güç katacak. Büyük ve güçlü Türkiye’nin bekası için hedefimiz Tam Bağımsız Savunma Sanayii!”

TCG ANADOLU’nun liman test hazırlıkları için cep rıhtımına Şubat 2020’de alınmıştı.

HAVELSAN’ın tasarladığı Gemi Bilgi Dağıtım Sistemi’nin (GBDS) Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG ANADOLU’ya monte edilmek üzere Haziran 2020’de teslim etti.

Milli Savunma Bakanlığı, Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemimiz ANADOLU için hazırlıklar kapsamında Amfibi Görev Grup Komutanlığının Harekâta Hazırlık Eğitimlerinin devam ettiğini açıklamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here