TCG KINALIADA Japonya’ya ulaştı: Ertuğrul Şehitleri İçin Kushimoto’da Anma Töreni düzenlendi

0
59

Türkiye ile Japonya arasındaki diplomatik ilişkilerin 100. yıldönümü ve Ertuğrul Fırkateyni Kazası’nın 134. yıl anma törenleri için yola çıkan TCG KINALIADA, Kushimoto/Japonya’ya ulaştı.

Wakayama Eyaleti’nin Kushimoto’nun Kashino bölgesinde, Türk donanma gemisi Ertuğrul’un şehitlerini anmak için bir tören düzenlendi. Japonya-Türkiye Cemiyeti Başkanı Mikasa Prensesi Akiko ve Türkiye’nin Japonya Büyükelçisi Korkut Güngen de törene katılan 130 kişi arasındaydı.

Saygı duruşunun ardından Prenses Akiko, “Japonya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin daha uzun yıllar sürmesini diliyorum” dedi.

Prenses Akiko Pazartesi günü Wakayama Eyaleti, Kushimoto’daki anıta bir buket çiçek sunuyor. Kaynak: The Yomiuri Shimbun

Katılımcılar, bir anıta çiçekler koydu ve kasabanın Oshima İlköğretim Okulu’ndan, anıt taşın temizlenmesinde görev alan öğrenciler yerel olarak bilinen bir ağıt söyledi.

Türkiye’nin Japonya Büyükelçisi Korkut Güngen, iki ülke arasındaki ilişkinin temel taşının birbirlerini destekleyerek zor zamanlardan geçmeleri olduğunu söyledi ve yakın bir ilişki sürdürmeyi umduğunu ekledi.

Osmanlı donanması gemisi Ertuğrul, İmparator Meiji’ye nezaket ziyaretinde bulunduktan sonra Yokohama’dan dönerken Eylül 1890’da bir fırtına sırasında Kushimoto açıklarında batmıştı. Olayda toplam 587 mürettebat hayatını kaybetmiş, ancak yerel halkın kurtarma çabaları sayesinde 69 kişi kurtulmuş ve bu durum Japonya ile Türkiye arasında dostane ilişkilerin kurulmasına yol açmıştı.

Törene, diplomatik ilişkilerin kurulmasının 100. yıldönümü münasebetiyle ve Ertuğrul Fırkateyni Kazası’nın 134. yıl anma kapsamında Kushimoto’ya gelen Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı TCG KINALIADA korveti ve personeli iyi niyet ziyaretiyle katıldı. TCG KINALIADA, diplomatik ilişkileri ve Ertuğrul’un talihsiz yolculuğunun yıldönümünü anmak üzere 8 Nisan’da son durağı Japonya olmak üzere Türkiye’den yola çıktı. Yol boyunca Cibuti’den Bangladeş’e kadar Türkiye’nin yakın ilişkiler içinde olduğu ülkelerin limanlarına uğradı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here