Polonya’da devam eden 30. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda  (MSPO) Polonya Silahlanma Grubu 4 milyar Ziloti PLN’nin üzerinde sözleşme imzaladı. 

Polonya Silahlanma Grubu şirketleri Polonya Silahlanma Ajansı ile altı sözleşme imzaladı. Yaklaşık 4 milyar PLN’nin üzerindeki sözleşmenin 1,6 milyar PLN değerindeki kısmı otuz topçu keşif aracı temini için Devlet Hazinesi tarafından Rosomak S.A.’ya ödenecek. Araçlar 2024-2026’da Polonya ordusuna teslim edilecek.

Diğer sözleşme 880 milyon PLN değerinde 550 yüksek hareketli kamyon üretimi için Jelcz firması ile gerçekleştirildi.  

Fuarının ilk gününde imzalanan başka bir sözleşme de 1 Nolu Askeri İletişim Fabrikasının Polonya ordusuna 43 AŁCT-1 dijital iletişim cihazı sağlayacağını öngörmektedir.

Polonya Silahlanma Ajansı, 500 milyon PLN değerinde Wojskowe Zakłady Elektronikzne S.A.’dan oluşan bir konsorsiyuma entegre uçaksavar ve füzesavar savunmasında kullanılmak üzere 14 komuta kabininin üretimi ve teslimatı için sözleşme gerçekleştirdi. Teslimatlar 2024-2025 yıllarında gerçekleştirilecek.

İlk gün imzalanan son sözleşmede yaklaşık 5.000 optoelektronik cihazın teslimatını kapsıyor. Sözleşme ile Polonya Ordusuna 2022-2025 yılları arasında SCT Rubin termal görüntüleme sistemlerinin NPL-1T ve M termal görüntüleme dürbünleri teslim edilecek.

Ayrıca Silahlanma Ajansı, WB Electronics’e  GLADIUS 2 keşif ve saldırı dronunu geliştirmeyi amaçlayan 50 milyon PLN’ değerinde sözleşme imzaladı. 

Savunma Bakanı AKAR, Türk firmalarını ziyaret eden Polonya Cumhurbaşkanına eşilik etti 

30. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (MSPO) Polonya’nın Kielce kentinde kapılarını ziyaretçilerine açtı. Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile Fuar daki Türk firmaları ziyaret ederek yerli ve millî imkânlarla geliştirilen silah, sistem, araç ve gereçlere ilişkin bilgi verdi.

Resmi açılıştan bir gün önce gerçekleştirilen ziyarette, Türk firmaların bulunduğu alana gelişinde Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve beraberindeki yetkililer tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Duda; ROKETSAN, ASELSAN ve BAYKAR ’ın da aralarında bulunduğu firmaların stantlarını gezdi.

Bakan Akar tarafından yerli ve millî imkânlarla geliştirilen silah, sistem, araç ve gereçlere ilişkin bilgi verilen ziyaret sırasında Cumhurbaşkanı Duda, Polonya’nın da satın aldığı Bayraktar TB2 SİHA’yı inceledi.

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’ya ziyareti sırasında Polonya Savunma Bakanı Blaszczak da eşlik etti.

Türkiye ile Polonya arasında 24 adet Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) satış anlaşması Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Sebastian Duda’nın huzurunda Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar ve Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak tarafından Mayıs 2021’de imzalanmıştı.

Polonya Savunma Bakanı Blaszczak, Polonya Ordusu için 48 Krab kundağı motorlu obüs ve beraberindeki 36 araç gerçekleşen ilk sözleşmeyi duyurdu. 

Bu anlaşmaya göre Polonya Silahlı Kuvvetleri 48 adet Krab kundağı motorlu obüs, 22 komuta aracı, 12 mühimmat aracı alacak. Sözleşme ayrıca bir eğitim ve lojistik paketi de içeriyor.

Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (MSPO) geleneksel olarak Eylül ayının başında Kielce’de düzenleniyor. İlk kez 1993 yılında 85 katılımcı başlayan fuar, Paris ve Londra fuarlarından sonra tüm Avrupa sergileri arasında üçüncü büyük organizasyon olarak gösteriliyor.

Türk savunma sanayisi ürünleri Polonya’daki MSPO fuarında vitrine çıkacak

Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (MSPO 2022) 6-9 Eylül tarihleri arasında Polonya’nın Kielce kentinde kapılarını ziyaretçilerine açacak. Türk Savunma Sanayii firmaları yoğun ilgi gösterdiği fuara Türkiye ikinci kez Lider Ülke olarak katılacak.

Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (MSPO) Paris ve Londra fuarlarından sonra tüm Avrupa sergileri arasında üçüncü büyük organizasyon olarak gösteriliyor.

Geçen yıl düzenlenen MSPO 2021 fuarına 27 ülkeden 400 firma katıldı. Dört günlük fuara yaklaşık 11.000 ziyaretçi yanı sıra yabancı delegasyon ağırlandı.

Etkinliğin organizatörü Targi Kielce’nin başkanı Dr. Andrzej Mochoń, “bu yıl birçok açıdan rekorlar kıran bir etkinlik yaşayacağız. Yaklaşık 40 ülkeden 600’ün üzerinde katılımcı ürünlerini tanıtacak. Bu bize geçen yıla göre yüzde 50’den daha fazla şirketin Kielce’ye geleceği anlamına geliyor.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin İkincisi kez MSPO’da özel bir rol oynayacağını belirten Mochoń, “Türkiye onur konuğu olacak” dedi.

Fuarda başta Avrupa olmak üzere Türk savunma sanayi firmalarının ürettiği çeşitli insansız kara ve hava araçları, zırhlı araç platformları, silah sistemleri, deniz sistemleri, elektronik sistemler, mühimmat, simülatörler ve lojistik destek ürünleri katılımcıların beğenisine sunulacak.

Türkiye pavyonu’nda Polonya askeri makamları başta olmak üzere katılımcılara Türk savunma sanayii ve ileri teknolojik yetenekler hakkında bilgiler sunulacak ve iş birliği fırsatları değerlendirilecek.

Fuara Türkiye’den Aksa Run Flat (TEKCAN), Alp Havacılık, ASELSAN, ASFAT, Ata Silah, Baykar, Dorçe, Garanti Kompozit, HATSAN, HAVELSAN, İŞBİR Elektrik, Katmerciler, Koluman, MKE AŞ, Nero Endüstri, Nurol Makine, REPKON, ROKETSAN, SAHA İstanbul, Samsun Yurt Savunma, Sarsılmaz, STM, TRANSVARO, TUALCOM, TURMAKS, ZSR katılacak.

Türkiye ile Polonya arasında 24 adet Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) satış anlaşması Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Sebastian Duda’nın huzurunda Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar ve Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak tarafından Mayıs 2021’de imzalanmıştı.

Türkiye MSPO’ya 2013 yılında da lider ülke olarak katıldı.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar Polonya’da

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, resmî temaslarda bulunmak ve MSPO 2022 Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’na katılmak üzere Polonya’nın başkenti Varşova’ya gitti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here