Sudan’da çatışmalar devam ederken İngiltere, ABD, Fransa ,Türkiye, Güney Kore, Japonya ve Çin vatandaşları ile diplomatları havayoluyla tahliye etmeye hazırlanıyor. ABD ve İngiltere büyükelçilik personelini tahliye ettiklerini açıkladı.

Sudan ordusu tarafından yapılan açıklamada, Ordunun başında olan General Abdel Fattah al-Burhan’ın tahliyeleri “yakın saatlerde” kolaylaştırmayı ve güvence altına almayı kabul ettiği belirtildi.

Türkiye’nin Hartum Büyükelçiliği, çatışmalar nedeniyle yurda dönmek isteyen Türk vatandaşlarının bugün tahliye edileceğini duyurdu. Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, çatışmaların yaşandığı Sudan’daki vatandaşlarımızın tahliyesi için toplam 5 nakliye uçağını görevlendirdiklerini belirterek, “Port Sudan’a inen A400M uçaklarımızdan biri birazdan vatandaşlarımızı yurda getirmek için havalanacak. Yarın akşama kadar vatandaşlarımızın Türkiye’ye tahliyesi tamamlanmış olacak” dedi.

Akar konuşmasına şöyle devam etti: “Bu yerlere yönelik çalışmalarımız sürüyor. Kalan vatandaşlarımızın Türkiye’ye tahliyesi için 5 uçağımızı tahsis ettik. Bu uçaklarımızın emniyetli şekilde görevlerini yapabilmesi için gerekli planlama ve koordinasyon yapıldı. Süreci yakından takip ediyoruz. C-130 tipi üç uçağımızın, Hartum’un kuzeyindeki Wadi Sayidna’dan 210 vatandaşımızın tahliye etmesine yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Diğer taraftan da A400M tipi iki uçağımızı da Port Sudan’a indirdik. Orada 250 vatandaşımızın olduğu yönünde bilgimiz var. Bu uçaklarımızdan biri birazdan vatandaşlarımızı yurda getirmek için Port Sudan’dan havalanacak.”

SUUDİ ARABİSTAN 150’DEN FAZLA KİŞİYİ DENİZ YOLU İLE TAHLİYE ETTİ

Suudi Arabistan Kraliyet Deniz Kuvvetleri’nin (RSNF) Suudi vatandaşları, diplomatları ve uluslararası yetkilileri Cumartesi günü Sudan’dan tahliye ettiğini duyurdu.

 

Suudi Arabistan, Cumartesi günü Sudan’dan 150’den fazla kişiyi deniz yoluyla tahliye ettiğini doğruladı. Suudi Arabistan merkezli Al-Ekhbariyah adlı devlet TV kanalı, 91 Suudi Arabistan vatandaşı ve Katar, Pakistan, BAE ve Kanada gibi çeşitli diğer ülkelerden 66 kişi deniz yoluyla tahliye edildiğini açıkladı.

Suudi Arabistan, Körfez vatandaşlarını Hartum’a 650 kilometre uzaklıktaki Kızıldeniz kıyısındaki Port Sudan’dan tahliye etti. Ürdün vatandaşları için de aynı güzergahı kullanacak. 

ABD büyükelçiliği, Hartum’dan Port Sudan’a giden konvoylara yardım edemeyeceği ve seyahatin risklerinin kişilerin kendisine ait olacağı konusunda uyardı.

Cumartesi günü şehir merkezindeki şiddetli çatışmalar, Hartum havaalanından tahliyelerin nasıl gerçekleştirileceğini belirsiz hale getirdi. Sudan ordusunun açıklamasına göre, başkent Hartum’dan askeri nakliye uçaklarıyla havayoluyla tahliye gerçekleşeceğini bildirdi.

GÜNEY KORE TAHLİYE İÇİN C-130J NAKLİYE UÇAĞI VE DENİZ GÖREV GRUBUNU GÖREVLENDİRDİ

Vatandaşlarını tahliye hazırlanan diğer ülkede Güney Kore, Savunma Bakanlığı Sudan’daki Güney Kore vatandaşlarını tahliye etme görevindeki askeri bir uçağın Cumartesi günü Cibuti yakınlarındaki bir ABD üssüne ulaştığını açıkladı. Sudan’daki toplam Güney Koreli sayısının 29 olduğu tahmin ediliyor.

Aralarında güvenlik ve sağlık personelinin de bulunduğu yaklaşık 50 personeli taşıyan  C-130J nakliye uçağı, Sudan’ın başkenti Hartum’daki havalimanının kapalı olması nedeniyle önceki gün Cibuti’ye hareket etmişti. 

Ayrıca Başkan Yoon Suk Yeol, Güney Koreli vatandaşları korumak için Sudan açıklarında korsanlıkla mücadele eden bir deniz biriminin süratle konuşlandırılması emrini verdi. Yaklaşık 304 personelin görev yaptığı Cheonghae Birimi ( Kore Cumhuriyeti Donanması Somali Deniz Eskort Görev Grubu) şu anda Umman’daki Salalah Limanı’na yanaşmış durumda.

JAPONYA 370 KİŞİLİK GÖREV GÜCÜ KURDU

Öz Savunma Kuvvetleri personeli, Hava Öz Savunma Kuvvetleri’nin Aichi Eyaletindeki Komaki Hava Üssü’nde bir C-130 nakliye uçağına 21 Nisan Cuma günü biniyor.

Japon Savunma Bakanlığı Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Japonya’nın askeri çatışmaların sürdüğü Sudan’daki vatandaşlarını tahliye etmeye hazırlanırken, Öz Savunma Kuvvetlerine ait iki uçağın daha Cibuti’ye doğru yola çıktığını söyledi.

Japon hükümet yetkilisi, büyükelçilik personeli de dahil olmak üzere toplam 63 Japon vatandaşının Sudan’da olduğunu söyledi.

Savunma Bakanlığı, C-2 nakliye uçağı ve bir KC-767 havadan yakıt ikmal uçağı, Cuma günü Japonya’dan ayrılan ve Körfez’deki korsanlıkla mücadele misyonunun bir parçası olarak Cibuti’de beklemede bulunan bir C-130 nakliye uçağına katılacağını açıkladı.

Bakanlık, “tahliyeyi gerçekleştirmek için Kara ve Hava Öz Savunma Kuvvetleri’nden yaklaşık 370 kişilik bir görev gücü oluşturdu.” ifadelerini kullandı.

ABD : ELİÇİLİK PERSONELİ VE YAKINLARI TAHLİYE EDİLDİ

Sudan’daki Khartum’daki ABD Büyükelçiliği, iki rakip fraksiyon arasındaki dokuz günlük süregelen çatışmaların çalışanlar ve aileleri için artan tehlike oluşturması nedeniyle, ABD özel operasyon kuvvetleri (SOF) tarafından Cumartesi günü tahliye edildi.

ABD özel kuvvetleri 70 ABD Büyükelçilik personeli Etiyopya’da gizli bir konuma hızlıca tahliye etti. Cumartesi geç saatlerde basın toplantısı düzenleyen Joint Staff J3 Operasyonlar Direktörü Tümgeneral Douglas Sims, Deniz Kuvvetleri ve Kara Özel Kuvvetleri’nden oluşan 100 Amerikan askeri Cibuti’ye ardından Etyopya’ya da konuşlandı. Yaklaşık 3 saatlik yolculuktan sonra Sudan’a Hartuma ulaşan ABD unsurları Hartum’da bir saatten az zamanda tahliyeyi gerçekleştirdiği belirtildi.

Douglas Sims, “bir grup ABD kuvveti Cibuti’den kalktı ve Etiyopya’ya indi. Üç Night Stalker MH-47 Chinook helikopteri dahil olmak üzere tüm uçaklar, Etiyopya’da yakıt aldıktan sonra yaklaşık üç saatlik bir uçuşla Hartum’a gitti. Tahliye, döner kanatlı helikopterlerle tek seferde gerçekleştirildi.” dedi.

General Sims’in belirttiğine göre, ABD askerleri Hartum’a giriş veya çıkış sırasında hiçbir ateşle karşılaşmadı. Tahliye işlemi ABD Başkanı Joe Biden tarafından emredildi. Resmi bir ateşkes anlaşması olmamasına rağmen, RSF’nin Amerikan helikopterlerine ateş açmama konusunda anlaştığı görünüyor.

AVRUPA BİRLİĞİ ÜLKELERİ VE İNGİLTERE BÜYÜKELÇİLİK PERSONELİNİ TAHLİYE ETTİ

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, İngiliz diplomatik personel ve ailelerinin, “çatışmaların giderek artması ve elçilik personeline yönelik tehditler” nedeniyle tahliye edildiğini Twitter üzerinden duyurdu.

Savunma Bakanı Ben Wallace, 1,200’den fazla askeri personelin bu operasyona dahil olduğunu söyledi. Fransa, Yunanistan ve diğer Avrupa ülkeleri de tahliye organizasyonuna katıldı. Sudan’dan belirtilmeyen bir tahliye noktasına ulaşan 152 Hollandalıyı kurtarmak için iki Hercules C-130 uçağı ve bir Airbus A330 gönderdi.

Avrupa Birliği sözcüsü, çeşitli AB ülkelerinden tahmini 1.500 vatandaşın şu anda Sudan’da olduğunu söyledi.

Çatışmayı durdurmaya ve ülkeden güvenli çıkışa izin vermeye çağırıyoruz” diyen AB sözcüsü, AB’nin çözüm bulmak ve bu insanları bölgeden çıkarmak için üye devletlerle birlikte çalıştığını da sözlerine ekledi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here