Türkiye’nin İlk Yerli ve Milli Haberleşme Uydusu Türksat 6A Uzaya Fırlatıldı

0
21

Türkiye’nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A, 02.30’da ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu’ndan Falcon 9 roketiyle başarıyla uzaya fırlatıldı.

Fırlatma törenine önemli yetkililer katılım sağladı ve fırlatma, olumsuz hava koşulları nedeniyle birkaç kez ertelendi.

Türksat 6A, 42 derece doğu boylamındaki yörüngesinde hizmet verecek. Roketten ayrılmasının ardından 67. dakikada ilk sinyal başarıyla alındı.

Türksat 6A, 35.786 km uzaklıkta konumlanacak ve 20 adet Ku Band aktarıcısıyla hizmet verecek. Uydu, 8,4 kilovat güç ve 4.229 kilogram ağırlığında. Türksat 6A ile Türkiye’nin kapsama alanı, Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya’yı içerecek şekilde genişleyecek. Böylece Türkiye, uydularıyla dünya nüfusunun %65’ine ulaşabilir hale gelecek.

Türksat 6A, Ankara’da TUSAŞ’taki Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi’nde Türk mühendisleri tarafından üretildi. Projede, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Türksat, TÜBİTAK UZAY, ASELSAN, TUSAŞ ve CTECH gibi önemli kurumlar yer aldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, uydudan ilk sinyalin planlanan şekilde alındığını duyurdu. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, projeye katkı sağlayan Türk mühendis ve teknisyenlerin çalışmalarına övgüde bulundu ve gelecekte daha fazla uydu gönderileceğini belirtti.

Yetkililer, sivil ve askeri kullanım için çift amaçlı tasarlanan Türksat 6A (T6A) uydusunun diğerlerinden farklı olarak alt sistemlerinin ve yazılımının yüzde 81’inin Türkiye’de geliştirildiğini ve jeosenkron yörüngeye yerleşen ilk Türk uydusu olduğunu vurguladı.

Türkiye, yerli yapım birkaç uydu inşa etmiş ve başarıyla yörüngeye yerleştirmişti. Ancak bunların hepsi çok daha yakın olan LEO (alçak Dünya yörüngesi) için tasarlanmıştı. Türk yapımı uydular şimdiye kadar yer gözlem görevleriyle sınırlı kaldı. Yeni uydu, Türkiye’nin sivil telekom otoritesi tarafından işletilecek. Ayrıca T6A da öncekiler gibi sadece ordu tarafından kullanılan bant genişliği ile çalışacak. Aselsan yaptığı açıklamada, uyduya sağladığı faydalı yüklerin yörüngede 15 yıl boyunca hizmet vereceğini belirtti. Fırlatma ve erken operasyon aşamasının başarıyla tamamlanmasının ardından faydalı yük testleri ilk kez ASELSAN mühendisleri tarafından gerçekleştirilecek.

Türksat 6A’nın en büyük askeri uygulaması gelişmiş askeri iletişimdir. X-Bant haberleşmesi, askeri unsurların uzak ve hava koşullarının daha fazla etkilediği bölgelerdeki kuvvetler için gelişmiş haberleşme sağlayacaktır. Mevcut NATO uyduları ağının aksine, Türkiye’nin başkalarıyla paylaşmak zorunda olmadığı bir sistem olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here