Ukrayna Savunma Bakanlığı Karadeniz’in Yılan Adası yakınlarında iki Rus devriye botunun batırıldığını açıkladı. Ukrayna Genel Kurmay Başkanı Valeriy Zaluzhnyi, Türk yapımı askeri insansız hava araçlarına atıfta bulunarak, “Bayraktarlar çalışıyor” dedi.

Savunma Bakanlığı sosyal medyada yayınlanan bildiride, “Bugün Yılan adası (Snake Island) yakınlarında iki Rus Raptor sınıfı devriye gemisi şafakta imha edildi” dedi.

Bakanlık küçük bir askeri gemide patlamayı gösteren görüntüleri yayınladı.

Ukrayna Genel Kurmay Başkanı Valeriy Zaluzhnyi, Türk yapımı askeri insansız hava araçlarına atıfta bulunarak, “Bayraktarlar çalışıyor” dedi.

Raptor devriye botları en fazla üç mürettebat ve 20 asker taşıyabiliyor. Genellikle makineli tüfeklerle donatılırlar, keşif veya kıyıya çıkış operasyonlarında kullanılırlar.

Geçen yıl gerçekleştirilen VATAN-2021 Tatbikatı sırasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın envanterinde bulunan Bayraktar TB-2 Silahlı İnsansız Hava Aracı’ndan (SİHA) milli imkanlarla geliştirilen ve üretilen lazer güdümlü MAM-L füzesi ile su üstü hedefi başarıyla vurmuştu.

Geçtiğimiz günlerde icra edilen Mavi Vatan 2022 tatbikatında Deniz Kuvvetlerimizin envanterine yeni giren Millî İnsansız Hava Aracı AKSUNGUR’dan ilk defa Millî Akıllı Mühimmat (MAM-L) atışı yapıldı ve hedef başarıyla vurulmuştu.

MAM-L Mini Akıllı Mühimmat, düşük ağırlığı ile insansız hava araçları (İHA), hafif taarruz uçakları ve ağırlığın kritik olduğu hava-yer görevlerine yönelik geliştirilmiştir. MAM-L, sabit ve hareketli hedeflere karşı yüksek vuruş hassasiyetine sahiptir.

MAM-L; hafif yapılara, zırhsız kara araçlarına, radar antenlerine, silah mevzileri gibi yumuşak hedeflere ve 50 m çaptan büyük bir alanda dağılmış personele karşı, yüksek infilaklı parçacık tesirli harp başlığı ile etkili oluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here