Kiev Darnytsia bölgesindeki sivil bir ev füze saldırısında isabet aldı. Kaynak: Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi

Ukrayna Hava Kuvvetleri Bugün fırlatılan 69 Rus seyir füzesinden 54’ünü imha ettiğini iddia etti.

Hava Kuvvetleri Facebook üzerinden yaptığı paylaşımda, “ Rus işgalciler ülkemizin kritik altyapı tesislerine saldırarak, Ukrayna sivillerine yönelik terörü sürdürüyor. 29 Aralık’ta düşman, Ukrayna’ya seyir füzeleri ve kamikaze insansız hava araçlarıyla toplu saldırı gerçekleştirdi.” denildi. 

Ukrayna Kuvvetleri, doğu yönünden gelen 11 İran yapımı Shahed insansız hava aracının dün gece imha ettiğini iddia etti.  

Ayrıca Volgodonsk, Rostov bölgesi ve Hazar Denizi’nin kuzey bölgesinden Tu-95MS stratejik bombardıman uçakları  üzerinden hava tabanlı KH-101-KH-555 seyir füzeleri fırlatırken, Karadeniz’deki gemilerden deniz tabanlı Kalibr seyir füzeleri fırlatıldı. Ayrıca Tu-22M3 bombardıman uçaklarıdan Kh-22 ve Kh-32 füzesi ve Kh-31P anti-radar füzelerinide ateşledi. 

Ruslar, şehirlerin altyapı tesislerini vurmak için S-300 hava savunma sistemlerini de kullandı.  

Rusya Ukrayna enerji altyapısına yönelik sekizinci toplu saldırı, ülke çapında bir çok bölgeye gerçekleştirildi. Başkent Kiev sakinleri 29 Aralık sabahı patlama sesleri ile uyandı. Kiev Şehri Askeri İdaresi, başkentte düşen bir Rus füzesinin Dnipro Nehri’nin doğu kıyısındaki Darynytsky semtinde bir “sivil binayı” vurduğunu bildirdi.

Kiev belediye başkanı saldırıda aralarında 14 yaşındaki kız çocuğu olmak üzere üç kişinin yaralandığını açıkladı. 

Kiev Belediye Başkanı Vitalii Klitschko, enerji durumunun kötüleşmesi  üzerine halka  elektronik cihazlarını şarj etmeye ve su stoklamaya çağırdı. Belediye Başkanı, başkentin yüzde 40’ının elektriğinin saat 11:20 itibariyle kesildiğini söyledi.

Elektrik operatörleri yeni Rus saldırılarından sonra Ukrayna elektrik şebekesinde önemli hasar meydan geldiğini açıkladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here