Ukrayna İstihbaratı, Kırım Yarımadası’nda bulunan bir S-400 orta-uzun menzilli hava savunma füze sisteminin imha edildiğini açıkladı.

Hava savunma sisteminin görüntüleri, yüzlerce mil uzaktan hava hedeflerini tespit edip etkisiz hale getirmek üzere tasarlanmış bir sistemin konuşlandığı alanın hemen üzerinde dolaşan bir keşif insansız hava aracı tarafından kaydedildi.

Videoda, füze rampasının isabet aldığı ve içinde önceden yüklenmiş kullanıma hazır füzelerin ardışık patlamalarla infilak ettiği görülebiliyor.

Ukrayna istihbarat servisinin bilgi notunda, Rusya’nın bu tür sistemlerden sınırlı sayıda sahip olmasının göz önünde bulundurulduğunda, bu saldırının işgal altındaki Kırım’da gelecekteki olaylar üzerinde ciddi etkilere yol açabilecek hava savunma sistemine büyük bir darbe vurduğu belirtildi.

Söz konusu S-400 fırlatıcısı, Kırım’ın batı kıyısındaki Tarkhankut Burnu’nda, Olenivka köyü yakınlarında imha edildi. Tarkhankut Burnu’nda bulunan askeri üsde Nebo-M ve Podlet-K1 gibi geniş bir radar yelpazesi işleten 3. Radyo-Teknik Alayı konuşlanıyor.

Rus ordusunda S-400 pozisyonları geleneksel olarak Tor veya Pantsir-S1 gibi kısa menzilli hava savunma sistemleriyle korunur. Ancak hiçbiri Kamikaze İnsansız Hava Araçlarını (İHA) S-400 fırlatıcısına yaklaşırken tespit edemeyecek kadar etkili değil. Üstelik operasyonel menzile girmeden önce dahi keşif insansız hava aracının elde ettiği sonucu doğrulayan bir video mevcut.

UKRAYNA DENİZ KOMANDALARI KIRIM YARIMADASINA DENİZDEN OPERASYON DÜZENLEDİ


Öte yandan, Ukrayna istihbaratı özel kuvvetlere bağlı unsurların özel su taşıtlarıyla Kırım’a çıkarma gerçekleştirdiğini ve Kırım’ın kuzeybatısındaki Maiak köyü yakınlarında Ukrayna bayrağını dalgalandırdığını açıkladı.

Ukrayna Savunma İstihbaratı temsilcisi Andrii Yusov, işgal altındaki Kırım’da askeri istihbarat ve deniz filosunun dahil olduğu özel bir operasyonun gerçekleştiğini ifade etti. Mayak yerleşimi yakınlarında, su taşıtları ve hava unsurlarının da dahil olduğu bir çatışmanın yaşandığını ve Kırım topraklarına doğrudan bir çıkarma gerçekleştirildiğini belirtti.

Kırım adasına çıkarma yapan özel kuvvetler, 23 Ağustos’ta imha edilen S-400 hava savunma sistemi pozisyonuna 5 kilometre mesafede karaya çıktı.

İstihbarat sözcüsü Andriy Yusov, Ukraynalı güçlerin operasyonun ardından herhangi bir kayıp yaşamadan üslerine geri döndüğünü belirtti. Sözcü ayrıca Rus personeli arasında kayıplar olduğunu da ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here