Rusya’nın yaklaşık 1000 kilogramlık savaş başlığına sahip Kh-22 füzesi Ukrayna’nın Dnipro şehir merkezinde apartman kompleksine hedef aldı. Saldırıda en az 40 kişinin hayatını kaybetti, 73 kişi yaralandı.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı açıklamasında, “Kh-22 füzesi olduğuna şüphe yok” ifadelerini kullandı. Ukrayna’nın “bu tür bir füzeyi düşürebilecek ateş gücüne sahip olmadığını” da sözlerine ekledi.

Ukraynalı yetkililer, “Batılı ortaklar tarafından Ukrayna’ya sağlanabilecek Hava Savunma Sistemleri  (Patriot PAC-3 veya SAMP-T gibi sistemler) bu hava hedeflerini engelleyebilir.” şeklinde konuştu.

 +Kiev yakınlarındaki helikopter kazasında İçişleri Bakanı dahil 14 Kişi öldü.

Ukrayna’nın Brovary banliyösünde Devlet Acil Servisine bağlı H-225 Super Puma helikopteri bir anaokulu üzerine düştü. Kazada Ukrayna İçişleri Bakanı Denys Monastyrsky, yardımcısı Yevhen Yenin ve bakanlık sekreteri Yuriy Lubkovych ile aralarında dört çocuğun olduğu 14 kişi öldü.

Düşen helikopter Fransa tarafından sağlanan “54” bort numaralı Aérospatiale H-225 AS.332 Super Puma helikopteri “personelin acil durum yerlerine taşınması için defalarca kullanıldı. 

+Önemli kayıp veren Wagner Grubuna takviye

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus makamlarının cephelerde önemli kayıplar veren Wagner Grubu ve BARS (Rus Muharebe Rezervi) müfrezelerini ikmal etmek için yeni kuvvet oluşturma çalışmaları başlatacağını bildirdi. Kuvvet oluşturma çabası, Rusya’nın geleneksel olmayan Rus askeri grupları tanıması ve  yatırım yapması yönünde kayda değer bir ileri adımı temsil edecek. Wagner ve BARS birimleri ağırlıklı olarak Bakhmut çevresinde ve Svatove-Kreminna hattı boyunca savaşın en yoğun olduğu konumlarda bulunuyor.

+Rusya Savunma Bakanlığı ile Wagner arasındaki gerginlik sürüyor 

Kremlin, Donetsk Oblastı’ndaki Soledar’ın ele geçirilmesinde yalnızca Wagner Grubu finansörü Yevgeny Prigozhin etkili olduğu yönündeki iddiaları kabul etmemeyi sürdürüyor. Rusya’nın Soledar’daki ilerleyişine ilişkin sorusuna yanıt veren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, cephe hatlarındaki başarıyı Rusya Savunma Bakanlığı ve Generaller bağladı. 

Rus Savunma Bakanlığı, Rusya Güney Askeri Bölgesi (SMD) saldırı müfrezeleri ve Rus hava indirme birlikleri Bakhmut civarındaki Ukrayna mevzilerine saldırıları devem ettiğini açıkladı. Bakanlık, günlük brifinginde Wagner güçlerinden kasıtlı olarak bahsetmedi. 

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Wagner ile Rus Savunma Bakanlığı arasında devam eden çatışmaya ilişkin haberleri “manipülasyon” olarak değerlendirdi. 

Rusya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Valery Gerasimov’un Ukrayna’daki Rus kuvvetlerinin harekat komutanı olarak atanması, Rusya Savunma Bakanlığı’nın savaşın sorumluluğunu geri aldığı anlamına geldiği yorumları yapıldı.  Milblog yazarları, Gerasimov’un kendi askeri kariyerini kaderini savaşın uzun vadeli sonucuna bağlı olduğuna dikkat çekti. 

+Alman Savunma Bakanı: Ukrayna’ya Leopard 2 tankları gönderilmesi konusunda bir karar alınmadı

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, Ukrayna lideri Volodimir Zelenski’nin talebine karşın, Ukrayna’ya yardım konferansında Ukrayna’ya Leopard 2 tankları gönderilmesi konusunda bir karar alınmadığını söyledi.

Almanya’daki Ramstein Hava Üssü’nde Batılı Savunma Bakanları toplantısında Ukrayna’ya ağır tanklar sağlama için bir araya gelmişti. 

+NATO Genel Sekreteri Stoltenberg Rus-Ukrayna Savaşı son aşamaya geldi. 

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg,  Rus-Ukrayna Savaşı’nın “son aşamaya”geldiğini söyledi. Alman haber kuruluşu Handelsblatt’a konuşan  Stoltenberg, NATO ülkelerinin “Ukrayna’ya kazanması için ihtiyaç duyduğu silahları sağlaması” gerektiğini söyledi. 

Stoltenberg, Rus kuvvetleri mevcut tüm kaynakları kullanarak bir saldırıya hazılandığını belirtti.

Stoltenberg, Almanya Şansölyesi Olaf Scholz’un Batı’nın Ukrayna’ya silah sağlaması durumunda nükleer savaş eski olduğunu dair endişeleri red etti.  

+Ukrayna İçişleri ve İletişim Bakanlığı temsilcisi Andriy Yusov,  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Rus kuvvetleri Ukrayna’yı hızlı bir şekilde alamayacağını anladığını uzun bir yıpratma savaşı yürütmeyi düşündüğünü belirtti.

+Moskova’da çatılara hava savunma sistemi kuruluyor

Sosyal medyada Perşembe günü yayınlanan fotoğraflarda, Moskova Nehri boyunca Rusya savunma bakanlığı tarafından kullanılan sekiz katlı bir binanın çatısına Pantsir S1 hava savunma sisteminin kurulduğu görülüyor. Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov görüntüler hakkında yorum yapmayı reddetti. Devlet Duma Yardımcısı Yevgeny Lebedev görüntülerin sahte olduğunu söyledi.

Kremlin’in Ukrayna’nın Moskova’yı hedef alacağına inanması pek olası değil. Muhtemelen Rusya, vatandaşlarını uzun süreli bir savaşa hazırlamak için algı operasyonları yapmak için bu konuşlandırmayı medyada yaydı.   

+Önde gelen Rus milblog yazarları, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 20 Ocak’ta Rus Hava Kuvvetleri Komutanı Albay General Mihail Teplinsky’nin yerine Rusya Genelkurmay Akademisi Birinci Başkan Yardımcısı Korgeneral Oleg Makarevich’i atadığını iddia etti. Rusya Savunma Bakanlığı Teplinsky’nin görevden alınmasını ve Makarevich’in atanmasını henüz onaylamadı.

Doğu Ukrayna Harkov Oblastı ve Batı Luhansk Oblastı

Doğu Ukrayna: (Doğu Harkov Oblastı-Batı Luhansk Oblastı)

Rus kuvvetleri, Svatove çevresinde ve Kupyansk yönünde kaybedilen mevzileri geri almak için saldırılara devam etti. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus kuvvetleri Kupyansk istikametinde yeterli askeri teçhizat ve personelden yoksun olduğunu bildirerek, 47.Muhafız Tank Tümenine bağlı 26.tank birliğinde yaklaşık 30 tanktan oluştuğunu belirtti. 

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna kuvvetleri Novoselivkse yakınlarında (Svatove’nin 15 km kuzeybatısında) bir Rus saldırısını püskürttüğünü bildirdi. Komşu Kuzemivka yakınlarında (Svatove’nin 15 km kuzeybatısında) karşı saldırı operasyonlarını sürdürdüğünü ve Rus kuvvetlerinin yakın çevrede geri çekilecek başka yerleşim yerleri olmadığı için tehlikeli bir konumda olduğunu iddia etti.  

Svatove Muharebe Bölgesi

Ukrayna kuvvetleri Kreminna yakınlarında karşı saldırı operasyonlarına devam etti. Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı, Ukrayna kuvvetlerinin Kreminna’nın doğu ucunda ilerlemeye devam ettiğini belirterek, Kreminna bölgesindeki çatışmaların hafta sonu devam ettiğini bildirdi. Rus milblog yazarları 20. Birleşik Silah Ordusu’na bağlı 3. Mekanize Piyade Tümeni’ne bağlı birliklerin Makiivka hattında saldırı operasyonu düzenlediğini bildirdi. Ayrıca Rus kuvvetlerinin Chervopopivka bölgesindeki (Kreminna’nın yaklaşık 8 km kuzeybatısında) Ukrayna mevzilerine saldırdığı ve Kreminna’nın batısında Ukrayna savunma mevzilerine başarılı bir saldırı düzenlediğini iddia etti.

Rus milblog yazarları, Rus topçu birlikleri Dibrova’nın güneydoğusundaki Ukrayna mevzilerini vurduğu iddia edilen drone görüntülerini yayımladı.  Rus kuvvetlerinin soğuk ve kötü hava koşullarından kaynaklanan zorluklara rağmen insansız hava araçlarını kullanmaya devam ettiğini iddia etti.

Donetsk Oblastı (Bakhmut muharebe bölgesi )

Rus kuvvetleri Bakhmut’un kuzeyinde toprak kazanımları elde etti. Wagner Grubu güçleri Soledar’ın kuzeybatısındaki Silj tren istasyonunu ele geçirdi. Ukrayna kuvvetleri büyük olasılıkla Donbas’ın Soledar kasabasından çekilerek kontrolü Rus ordusuna ve Wagner Grubu vekil güçlerine bıraktı. Ukrayna kuvvetleri muhtemelen batıda yeni savunma hatları kurdu. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Soledar, Silj ve Krasnopolivka’ya (Sil’in hemen kuzeyinde) yönelik Rus saldırılarını püskürttüğünü bildirdi. 

Rusya’nın Wagner güçleri Soledar’daki ilerleyişinin hedefi, Bakhmut’un kuşatılmasını sağlamayı amaçlayan bir destek operasyonuydu. Açık kaynak görüntüleri Bakhmut’un güneyi ve doğusunun yoğun topçu bombardımanına maruz kalmaya devam ettiğini gösteriyor. Ukrayna güçleri şehrin eteklerinde Rus kuvvetlerine karşı savunma yapmaya devam ediyor.

Rus kuvvetleri Soledar’ı (Bakhmut’un kuzeyi) ele geçirdikten sonra Klishchiivka (Bakhmut’un güneybatısında) yakınlarında saldırılarını yoğunlaştırdı. Rus kaynakları, Klishchiivka’da yoğun çatışmalara devam ettiğini bildirdi. Coğrafi konumlu savaş görüntüleri, Rus kuvvetleri güneydoğu Bakhmut çöplüğü yakınında marjinal ilerlemeler kaydettiğini gösteriyor. 

Rus kuvvetleri Avdiivka-Donetsk Şehri bölgesinde taarruz operasyonlarına devam etti. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Krasnohorivka, Novobakhmutivka, Pobyeda, Vodyane ve Marinka’ya yönelik Rus saldırılarını püskürttüğünü bildirdi.  Rus milblog yazarları, 42. Makenize Piyade  Tümeni, 150. Makenize Piyade Tümeni ve Donetsk Halk Cumhuriyeti 1. Ordu Kolordusuna bağlı  5. Tugayı Marinka’da ilerlemek için zorlu savaşlar verdiğini, Ukrayna kuvvetleri Rus saldırılarını püskürttüğünü bildirdi.

Güney Ekseni

Rus kuvvetleri Zaporijya Oblastı son toprak kazanımlarına ilişkin iddialara rağmen muhtemelen uzun vadede bir savunma operasyonuna hazırlanıyor. Rus kaynakları, Rus kuvvetlerinin 20 Ocak’ta Zaporijya Oblastı’nda toprak kazanımları elde ettiğini iddia etti.Bakanlık ve Rus milblog yazarları, Orikhiv’in 25 km güneybatısındaki Lobokove’u Rus Doğu Askeri Bölgesi’ne (EMD) bağlı unsurların ele geçirdiğini iddia etti. Orikhiv’in güneybatısındaki Maly Shcherbaky, Shcherbaky ve Novoandriivka ile Novodanylivka, Mala Tokmachka ve Bilohirya’yı ele geçirildiği iddia edildi. 

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus iddialarının aksine, Ukrayna kuvvetlerinin Stepove (Orikhiv’in 20 km güneybatısında) ve Mala Tokmachka (Orikhiv’in 7 km güneydoğusunda) yakınlarında Rus kara saldırılarını püskürttüğünü bildirdi.

Rus milblog yazarları, 20 Ocak’ta Zaporizhia Oblastı bölgesinde 2022 sonbaharından kalma imha edilmiş  Rus S-400 hava savunma sisteminin fotoğraflarını yayımladı. Ukrayna’da S-400 sisteminin ilk teyit edilen muharebe kaybıydı.

Kaynak: militaryland.net, ISW, Kyiv Post, Defense Express, The Kyiv Independent, Ukrayna Savunma Bakanlığı, Rusya Savunma Bakanlığı, İngiltere Savunma Bakanlığı, Ajanslar, DPA, Reuters, Açık kaynaklar, Sosyal medya, BBC,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here