Ukrayna-Rusya savaşında 27-2 Nisan tarihleri arasında Rus güçleri Svatove-Kreminna hattı boyunca sınırlı bir kara harekatı gerçekleştirdi. Bakhmut bölgesi son zamanlarda yoğun kar yağışı aldı ve hava koşulları Rus ilerlemeleri şehirde yavaşlatmış görünüyor. Rus kuvvetlerinin şehir içinde savaşmaya odaklandığı, çünkü binalar-kentsel ortam Rus kuvvetleri Ukrayna ateşinden koruyor.Rus kuvvetleri güney Ukrayna’da savunma hatlarını inşa etmeye devam etti.

Cephe hattında 27-2 Nisan tarihleri arasındaki gelişmeler şöyle:

ÜNLÜ RUS PROPAGANDACI TATARSKİY KAFEDE YAPILAN BOMBALI SALDIRIDA HAYATINI KAYBETTİ

Rusya’nın kuzeybatısındaki St. Petersburg kentinde bulunan bir kafede patlama meydana geldi. İlk belirlemelere göre 1 kişi hayatını kaybetti, 19 kişi yaralandı.Patlamada ünlü Rus propagandacı ve savaş muhabiri Vladlen Tatarskiy hayatını kaybetti.

Patlama Rusya İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturuluyor.  Patlamanın meydana geldiği kafe  Ukrayna’ya karşı savaşında önemli bir rol oynayan ünlü Rus özel askeri örgütü Wagner Grubu’nun lideri Yevgeny Prigozhin’e ait olduğu bildirildi.

Telegram’a gönderilen bir video, Tatarsky’nin takipçileri için bir etkinlik düzenlediği görülüyor. Telegram kanallarındaki doğrulanmamış bilgilere göre patlayacı etkinlikte verilen bir kupa içinde gizlenmiş.

Gerçek adı Maksim Fomin olan ve şimdiki Donetsk Oblastı’nın işgal altındaki bölgelerinde doğan Vladlen Tatarsky, “bağımsız” bir propaganda muhabiri olarak biliniyordu. Tatarsky, Ukrayna topraklarının daha fazla işgal edilmesini sürekli olarak savunuyordu.

Tatarsky’nin Telegram kanalı geniş bir takipçi kitlesi olduğu ve Ukrayna’daki çatışmayla ilgili haberler, analizler, görsel materyaller ve önmeli bilgiler yayınlıyordu. Tatarsky’nin 2011’den bu yana Ukrayna’da hapis cezası aldığı ancak 2014’teki Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı başlangıcında Rus ordusuna katılmıştı.  

AB’den Ukrayna’ya mühimmat desteği 

1- 2 milyar avroluk planın yarısı mermilerin Ukrayna’ya derhal teslim edilmesi için, diğer yarısı da yeni stokların ortak tedariki için ayrılacak.

Üretim kapasitesinin artırılmasını incelemek için bir komisyon da kurulacak.

Topçu parçaları için mühimmat, özellikle 155 mm’lik mermiler, ortakların stoklarını Kiev’e bağışlamak için çekmesi ve aynı zamanda stoklarını artırması nedeniyle dünya çapında yüksek talep görüyor.

Sivastopol’daki Rus deniz üssü İDA ve İHA saldırısına uğradı

Kırım Yarımadası’ndaki Sivastopol şehrinde bulunan Rus deniz üssüne İnsansız Deniz Aracı (İDA) ve İnsansız Hava Aracı (İHA) ile bir saldırı gerçekleştirildiği bildirildi. 

Ukraynalı bir Telegram kanalı tarafından yayımlanan görüntülerde muhtemelen İDA’nın sebep olduğu büyük bir patlama ve havadaki bir nesneye Rus hava savunması tarafından ateş edildiği görülüyor.

Ukrayna’ya MiG-29 veren Slovakya’ya ABD saldırı helikopter teklif etti

Amerika Birleşik Devletleri, Slovakya’nın Ukrayna’ya verdiği MiG-29 savaş uçakları telafisi olarak ülkeye 12 yeni Bell AH-1Z saldırı helikopteri teklif etti. 

Savunma Bakanı Jaroslav Nad, teklif kapsamında Slovakya Bell AH-1Z saldırı helikopteri, 500 adet AGM-114 Hellfire II füzesi ve eğitim de dahil olmak üzere 1 milyar dolarlık anlam için 340 milyon dolar ödeyecek. 

Nad’ın açıklamasında, ABD yabancı askeri finansman kapsamında 660 milyon doları karşılayacağını belirtti. Avrupa Birliği de  Slovakya’ya 200 milyon avro (213 milyon dolar) ek tazminat gönderecek.

Rusya savaşında Ukrayna’nın İHA’ları ‘oyun değiştirici’ olabilir

Rusya’nın işgalinden bu yana askeri kapasite açığını kapatmak için büyük bir mücadele veren Kiev yönetimi insansız hava aracı programını hem keşif-gözetleme hem de saldırı alanında geliştireceğini duyurdu.

Reuters’a konuşan Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov 80’den fazla Ukraynalı İHA üreticisi ile çalıştıklarını söyledi. Bakan çoğu yerel üreticilerden tedarik edilecek yüzbinlerce İHAya ihtiyaçları olacağını vurguladı. Reznikov halihazırda yerli ve yabancı onlarca farklı modelde İHA kullandıklarını belirtti.

İskandinav Ülkelerinden Rusya’ya Karşı Ortak Hava Savunması

İsveç, Norveç, Finlandiya ve Danimarka’nın hava kuvvetleri komutanları, Rusya’nın artan tehdidine karşı koymak amacıyla birleşik bir İskandinav hava savunması oluşturmak için niyet mektubu imzaladıklarını açıkladı.

Dört ülkenin silahlı kuvvetleri tarafından yapılan açıklamalara göre amaç, NATO kapsamında halihazırda bilinen çalışma yöntemlerine dayanarak müşterek faaliyet gösterebilmek.

Finlandiya’nın 62 adet F/A-18 Hornet jeti var ve 64 adet F-35 siparişi bekliyor. İsveç’in de 90’dan fazla Gripens jeti bulunmakta.Norveç’in 57 adet F-16 savaş uçağı ve 37 adet F-35 savaş uçağı bulunuyor ve 15 adet daha F-35 sipariş edilmiş durumda.Danimarka’nın 58 adet F-16’sı mevcut ve 27 adet F-35 siparişi bulunuyor.

SAHA DEĞERLENDİRMESİ 

Rus güçleri Svatove-Kreminna hattı boyunca sınırlı bir kara harekatı gerçekleştirdi. Coğrafi konumlu görüntülerine göre, Ukrayna güçleri Chervonopopivka’nın batısında ve Verkhnokamyanske’nin kuzeydoğusunda sınırlı ilerlemeler kaydettiği görülüyor. 

30 Mart’ta yayınlanan coğrafi konumlu görüntüleri Kuzemivka’nın (Svatove’nin 14km kuzeybatısı) yakınında marjinal bir Rus ilerlemesi olduğunu gösteriyor. Ukrayna Doğu Kuvvetleri Sözcüsü Albay Serhiy Cherevaty, Rus kuvvetleri “klasik taktikler” kullanarak doktrinel olarak daha iyi formasyonlarda operasyon yürüttüğünü ve bu nedenle Kupyansk-Lyman yönünde kayıpları diğer yönlerde olduğu kadar yüksek olmadığını belirtti.

Grup Kuvvetleri Sözcüsü Albay Serhiy Cherevaty, Kupyansk-Lyman yönünde operasyon yürüten Rus güçleri, hava indirme ve motorize piyade birimlerindeki yedek personel ile 2. Luhansk Halk Cumhuriyeti (LNR) Ordusu birimlerinden oluştuğunu belirtti. 

31 Mart’ta yayınlanan görüntülerde Makiivka’da 24. Muhafız SPETSNAZ Tugayının faaliyetlerini gösterdiği iddia edildi. Kreminna yakınlarında Rus Silahlı Kuvvetleri Genelkurmayının Ana Yönetim 3. Ayrı Özel Amaçlı (Spetsnaz) Tugayının keskin nişancılarının faaliyet gösterdiğine dair görüntüler yayınladı.

BAKHTUM MUHAREBE BÖLGESİ 

Rus güçleri Bakhmut’un içinde veya çevresinde herhangi bir önemli bir ilerleme kaydetmedi. Saedece 29 Mart’ta yayınlanan belirlenmiş coğrafi konum görüntüleri Wagner Grubu savaşçıları güney Bakhmut’ta az bir ilerleme kaydettiğini gösteriyor. 

Bakhmut bölgesi son zamanlarda yoğun kar yağışı aldı ve hava koşulları Rus ilerlemeleri şehirde yavaşlatmış olabilir. Ukrayna Genelkurmayı, Rus güçleri Bakhmut’a saldırılarına devam ettiğini ve Bohdanivka (Bakhmut’un 6 km kuzeybatısında) ve Ivanivske (Bakhmut’un 6 km batısında) yakınlarında başarısız harekat yürüttüğünü bildirdi.

Bakhmut’ta görev yapan bir Ukraynalı komutan, bölgedeki Rus birliklerinin tempolarının düştüğünü bildirdi. Ukraynalı Albay Yevhen Mezhevikin, 30 Mart’ta yaptığı açıklamada, Rus saldırılarının yavaşladığını ve Ukrayna kuvvetlerinin kuşatma tehdidini önlediğini belirtti. Mezhevikin, Ukrayna kuvvetlerinin Bakhmut’un kuzey ve güney taraflarını istikrarlı hale getirdiğini ve Rus kuvvetlerinin şehir içinde savaşmaya odaklandığını belirtti. Çünkü binalar ve kentsel ortam Rus kuvvetleri Ukrayna ateşinden koruyor.

Rus askeri blog yazarları Wagner Grubu savaşçılarının Bakhmut’un güney ve kuzey bölgelerinde harekat yürüttüğünü ve şehrin güney ve güneybatısındaki Ukrayna savunmasını yavaş yavaş kırdığını iddia etti.Bir Rus blog yazarı Wagner savaşçılarının Bakhmut’un merkezine doğru ilerlemeye devam ettiklerini ve Bakhmut şehir yönetim binasından 200-250 metre uzakta konumlarını tuttuklarını iddia etti. Diğer bir blog yazarı  Rus güçlerinin yoldaşları ölümlerine karşı duyarsız hale geldiğini iddia etti. 

Rus askeri blog yazarı Wagner savaşçıları Bakhmut’ta taktik değiştirdiğini ve şehrin belirli bölgelerine saldırmak için güçlerini yeniden organize ettiğini belirtti. 

AVDİİVKA-DONETSK MUHAREBE HATTI 

Rus Kuvvetleri Avdiivka-Donetsk Şehri cephesi boyunca harekata devam etti. Coğrafi konumlu görüntüler, Ukrayna kuvvetleri Vodyane’nin kuzeydoğusunda (Avdiivka’nın 8 km güneybatısı) marjinal kazanımlar elde ettiğini göstermektedir.

Rus kuvvetleri Marinka’daki harekata yoğunlaşmış durumda. Ukrayna Genelkurmayı, 1 Nisan’da Rus kuvvetleri Ukrayna genelinde yaklaşık 70 harekat düzenlediğini, sadece Marinka bölgesinde yaklaşık 20 taarruz gerçekleştirdiğini bildirdi. Marinka çevresindeki Rus harekat yoğunluğu Avdiivka bölgesindeki harekata ayırabilecekleri insan gücünü azaltmaktadır. Rus kuvvetleri, Ukrayna’ya tam ölçekli işgale başlamalarından bu yana Marinka’yı ele geçirmeye çalışıyorlar ve o zamandan beri yaklaşık iki kilometre ilerlediler.

GÜNEY EKSEN 

Rus kuvvetleri güney Ukrayna’da savunma hatlarını inşa etmeye devam etti. Zaporijya istikametinde mühendislik ve mayın birimlerinin bölgede mayın döşeme faaliyet icra ettiği iddia edildi. Radio Free Europe/Radio Liberty ile ilişkili araştırma birimleri 2023 yılının başından beri Rus kuvvetlerinin Kırım’da yeni tahkimatlar inşa ettiğini gösteren uydu görüntüleri yayınladı. Görüntülerde Perekop Boğazı’nda, Yevpatoriya plajlarında ve E97 ve E105 otoyolları boyunca idari sınırın arkasında savunma hatları inşa ettiğini gösteriyor.Bu durumun Rus kuvvetlerinin güney Ukrayna’daki işgal ettikleri toprakları tutma yetenekleri konusunda endişe duyduklarını gösteriyor.

UKRAYNA ORDUSU 3 TUGAY DAHA OLUŞTURMA KARARI ALDI

Ukrayna Ordusunun baharda taarruzu edeceği söylentileri arasında Silahlı Kuvvetler kuvvetlerini güçlendirmeye devam ediyor.Ukrayna Genel Kurmayı, kara kuvvetleri savaş kabiliyetlerini güçlendirmek için üç ek Tugay oluşturma kararı aldı.İki Tugay Ukrayna Kara Kuvvetleri’nin yapısında oluşturulurken, üçüncüsü Ukrayna Hava Kuvvetleri’nin yapısında. 41.Mekanize Tugayı Odesa Bölgesel Askeri Seferberlik Merkezi tarafından duyuruldu.42.Rezerv Piyade Tugayı, Ukrayna Kara Kuvvetleri’nin ilk rezerv piyade tugayıdır. Tugayın en az bir piyade taburu temel eğitimini tamamladı. Son Tugay Ukrayna Hava Kuvvetleri’nin yapısı içinde oluşturuldu, öncelikle koruma taburlarının askerlerinden oluşuyor.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here