Uzayda Tehlikeli Anlar! Rus Uydusu Parçalandı, ISS Tehlike atlattı

0
33

ABD uzay ajansı, ömrünü tamamlamış bir Rus uydusunun yörüngede parçalanarak 100’den fazla enkaz parçası oluşturduğunu bildirdi. Enkaz bulutu tehlikesi sebebiyle Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronotlar yaklaşık bir saat boyunca özel korunaklı bir alanda kalmak zorunda kaldı.

Rusya’ya ait RESURS-P1 Dünya gözlem uydusu 2022’de ömrünü tamamlayarak kullanılmaz hale geldi. Yetkililer, gözlem uydusunun parçalanmasına neyin sebep olduğuna dair herhangi bir ayrıntı vermedi.

Enkaz yığınını takip eden ABD Uzay Komutanlığı, diğer uydular için acil bir tehdit olmadığını söyledi.

Uzay Komutanlığı, olayın Çarşamba günü yerel saati ile sabah 10 sularında (1600 GMT) gerçekleştiğini belirtti. NASA’nın Uzay İstasyonu ofisinden yapılan açıklamada, olayın uzay istasyonuna yakın bir yörüngede meydana geldiği ve istasyondaki astronotların yaklaşık bir saat boyunca özel korunaklı bir alanda kaldığı ifade edildi.

Uzay enkazının Uluslararası Uzay İstasyonu’na çarpma riski olduğunda, astronotlar zarar görmekten korunmak için bu korunaklı alanlara geçerler. Bu alanlar, potansiyel çarpışmalardan ve enkazdan kaynaklanabilecek hasarlardan astronotları koruyacak şekilde tasarlanmıştır.

Uyduyu işleten Rusya’nın uzay ajansı Roscosmos, olay ile ilgili yorumda bulunmadı.

Küresel uzay izleme radarları ağına sahip olan ABD Uzay Komutanlığı, uydunun parçalanmasıyla “100’den fazla izlenebilir enkaz parçası” oluşturduğunu belirtti.

Yörüngede büyük enkaz oluşturan olaylar nadir görülmekle birlikte, geniş bant internet ve iletişimden temel navigasyon hizmetlerine kadar Dünya’daki günlük yaşam için hayati önem taşıyan uyduların etkilenme ihtimali ve kullanılmayan uyduların uzayda giderek artması bir endişe kaynağı haline gelmektedir.

Rusya, 2021 yılında Plesetsk roket sahasından fırlattığı yer tabanlı bir anti-uydu (ASAT) füzesiyle yörüngedeki ömrü bitmiş bir uyduyu vurduğunda ABD ve diğer Batılı ülkelerin sert eleştirilerine yol açmıştı. Moskova’nın 2022’de Ukrayna’yı işgali öncesinde bir silah sistemini test eden patlama, yörüngede binlerce parça enkaz oluşturmuştu.

Uzmanlar, Rusya’nın RESURS-P1 uydusunu vurmak için bir füze fırlattığına dair bir belirti olmadığını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here