Air Defender 23′ tatbikatı kapsamında Almanya’nın Schleswig Hava Üssüne intikal eden 151’inci Filo bağlı F-16’lar çevre tanıma uçuşlarını tamamladı.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Karadeniz’in koruyucuları 151’inci Filo, NATO tarihindeki en büyük intikalli hava tatbikatı olan Air Defender 23’e katılmak için gittiği Schleswig Hava Üssü/Almanya’da çevre tanıma uçuşlarını tamamladı.” denildi. 

Açıklamanın devamında, “12 Haziran 2023 tarihinde başlayacak olan tatbikat boyunca günde iki blok olarak uçuş yapmayı planlayan 151’inci Filo, “Çok Rollü (Multi Role) Görev ve Düşman Hava Savunmasının Bastırılması (SEAD) Eğitimleri”ni icra edecek.” İfadeleri yer aldı. 

Haziran ayında Almanya’nın öncülüğünde gerçekleştirilecek olan Air Defender 2023 (AD23) tatbikatı, NATO’nun kuruluşundan bu yana düzenlediği en büyük hava tatbikatı olacak. 25 ülkenin katılacağı tatbikat, Avrupa hava sahasında ortak hava savunma operasyonları yapmayı ve ittifakın gücünü göstermeyi amaçlıyor.

AD23 tatbikatı, 2018 yılından beri planlanan ve hazırlıkları süren bir etkinlik. 12-23 Haziran 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan tatbikat, Almanya’nın liderliğinde ve başta Almanya olmak üzere Çek Cumhuriyeti, Estonya ve Letonya’daki ileri harekat üslerinde yapılacak. Tatbikata yaklaşık 10 bin personel ve 250 askeri uçak katılacak. Katılan uçakların arasında Amerikalı ve Hollandalı F-35’ler, NATO Awacs keşif uçağı ve ilk kez bir Japon Hava Kuvvetleri nakliye uçağı da bulunuyor.

Tatbikatın amacı, dost ve müttefik hava kuvvetleri için hava savaşı operasyonları içeren bir tatbikat senaryosu oluşturmak. Bu ortak tatbikatla AD23, NATO kuvvetleri arasındaki işbirliğini geliştirmeyi ve optimize etmeyi hedefliyor. Ayrıca tatbikat, katılımcıların olası bir askeri kriz durumunda nasıl tepki vereceklerini ve işbirliği yapacaklarını değerlendirmek için bir fırsat sunuyor. Bu bağlamda Almanya, Avrupa hava sahası için kolektif savunma merkezi rolünü üstleniyor.

Tatbikata katılacak olan 25 ülkenin 22’si NATO üyesi. NATO’ya bağlı olmayan iki ülkeden biri olan Finlandiya ise bu yılın Nisan ayında ittifaka resmen katıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here