Aselsan tarafından İzmir’de bulunan 57’nci Topçu Tugay Komutanlığına teslim edilen Silah Tespit Radarının (STR) yerinde eğitim faaliyetleri icra edildi.

Milli Savunma Bakanlığı, muayene ve kabul işlemleri tamamlanan ‘Silah Tespit Radarı’, Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterine Aralık 2021’de girdi. 

AESA tipi anten teknolojisine sahip S-Bant Aselsan Silah Tespit Radarı STR, düşman unsurlar tarafından gerçekleştirilen havan, top ve roket mermilerini havada tespit ettikten sonra, atım noktalarının hassas bir şekilde koordinatlarını hesaplayabiliyor. Aselsan STR atışı gerçekleştiren düşman havan, top ve roket sistemlerinin koordinatlarını dost ateş destek silahlarına telsiz üzerinden aktararak bunların imha edilmesini sağlayacak. Sistem bu kapsamda dost birliklerce icra edilen atışların tanzim edilmesinde de kullanılabilecek.

STR’nın 100km menzilden hedef tespitini gerçekleştirebilmesi hedefleniyor. Bu çerçevede havan atışlarının kalibrelerine bağlı olarak 25km ile 50km uzaklıktan, Katyuşa tipi bir topçu roketi ise 100km uzaklıktan tespit edilebiliyor. 

İki operatör tarafından işletilecek ve cihaz içi test yeteneğine sahip olacak Aselsan STR, birisi yedek olmak üzere iki ayrı dizel jeneratöre sahip olacak ve kesintisiz olarak 24 saat çalışabilecek. Sistem elektrik şebekesinin mevcut olduğu ortamlarda jeneratöre gerek duymadan elektrik ihtiyacını doğrudan şebekeden de sağlayabilecek.

KKK hizmetinde de yer alan Cobra STR ve IAI/Elta ürünü S-Bant EL/M-2084 MMR ile benzer özelliklere sahip olan Aselsan Silah Tespit Radarı, EİRS/TEİRS’ne kıyasla silah tespit özelliğinden dolayı farklı algoritmalara ve anten yerleşimine sahiptir.

Katı hal (solid state) güç yükseltici, sayısal huzme oluşturma ve yüksek performanslı sinyal ve veri işleme altyapısına sahip olacak Aselsan STR, 24 saat kesintisiz çalışma ve A400M Atlas Ulaştırma Uçağı ile havadan taşınabilme kabiliyetlerine sahip.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı olan Silah Tespit Radarı projesinin (STR) tedariki maksadıyla 16.12.2016 tarihinde SSB ile ASELSAN arasında 176.850 Milyon ABD Doları değerinde sözleşme imzalandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here