Çin’in uzay istasyonu uygulama ve geliştirme aşamasına girdikten sonra üç astronot taşıyan Şıncou-16 mürettebatlı uzay aracı, Çin’in kuzeybatısındaki Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi’nden başarıyla fırlatıldı.

Şıncou-16, Uydu Fırlatma Merkezi’nden yerel saat 09:31’de Long March-2F taşıyıcı roketiyle başarılı bir şekilde fırlatıldı. Uzay aracı bağlanma manevrasını tamamladıktan sonra mürettebat çekirdek modüle girecek ve Şıncou-15 mürettebatı ile yörünge içi dönüş yapacak.

Yaklaşık 10 dakikalık bir uçuşun ardından üç astronot (Çince “taikonaut”) taşıyan Şıncou-16 uzay aracı fırlatma aracından başarılı bir şekilde ayrıldı ve önceden belirlenen yörüngeye girdi.Çin İnsanlı Uzay Ajansı (CMSA) başarılı fırlatmanın ardından mürettebatın durumunun iyi olduğunu açıkladı.

UZAY ARACI BAŞARIYLA UZAY İSTASYONUNA KENETLENDİ

Şıncou-16 uzay aracı, yerel saat 18:22’de Salı akşamı başarıyla uzay istasyonuna kenetlendi. Astronot Jing Haipeng liderliğindeki ekip, Şıncou-15 ekibini sıcak kucaklamalarla karşıladı.

Şıncou-15 misyon komutanı Fei Junlong ve ekibinden Deng Qingming ve Zhang Lu, Çin kaligrafisine olan büyük yetenekleri ve tutkularıyla tanınırlar. Karşılama partisi için Tianhe çekirdek modülünü kırmızı ve neşeli süslerle donattılar.

Altı astronot yaklaşık beş gün boyunca uzay istasyonunda birlikte yaşayacaklar. Ardından Şıncou-15’in Dünya’ya dönmesi planlanmaktadır.

Uzay aracı uzay istasyonunun çekirdek modülü ile radyal bir bağlantı prosedürü gerçekleştirdi. Ardından her iki misyonun mürettebatı uzayda buluştu. Devir teslimin ardından Şıncou-15 astronotları birkaç gün sonra Dünya’ya geri dönecek.

Şıncou-16 uzay aracı, uzaya dört sefer giden deneyimli astronot Jing Haipeng tarafından yönetiliyor. Takımda uzaya ilk kez giden yük uzmanı Gui Haichao ve uçuş mühendisi Zhu Yangzhu bulunuyor. Devlet medyasına göre, mürettebat rotasyonunun bir parçası olarak Tiangong uzay istasyonuna biri sivil olmak üzere üç astronot gönderdiği belirtildi.

Çin İnsanlı Uzay Ajansı’na göre, uzay mühendisinin görevi, uzay aracının normal işleyişini sağlamak, gerekli bakım ve incelemeleri yapmak, bunun yanı sıra uzay yürüyüşleri gerçekleştirmek de dahil olmak üzere uzay aracı sistemleri ve ekipmanının gerekli işlerini gerçekleştirmektir.

Halkın en çok ilgisini çeken yük uzmanı Gui Haichao ise uzaydaki bilimsel araştırmaları ve deneysel projeleri işletmekten sorumlu olacak, özellikle yük yönetimi ve işletimine odaklanacaktır.

Şıncou-16 uzay aracı, Uzay istasyonunun uygulama ve geliştirme aşamasında üç modül tarafından oluşturulan T-yapısı altında ilk radyal bağlantıyı gerçekleştirdi. Uzay istasyonunun inşa aşamasında Şıncou-13 ve Şıncou-14 uzay araçları tarafından gerçekleştirilen önceki radyal bağlantılara göre bu seferki manevra daha karmaşık. Daha önce Şıncou-14 mürettebatlı uzay aracı uzay istasyonuna radyal olarak bağlandığında, sadece 47 ton ağırlığındaydı. Şıncou-16 mürettebatıyla uzay aracına bağlandığında 90 ton ağırlığındaki bir uzay istasyonu kompleksiyle karşı karşıya kalacaktır.

Wentian ve Mengtian laboratuvar modüllerine ardışık başka bir modül eklendiğinde uzay istasyonunun boyutu, kütlesi, ataleti ve ağırlık merkezi önemli ölçüde değişecek. Bu durum araçların bağlanma tutum kontrolünü etkilemektedir. Bu nedenle Şıncou-16 uzay aracı yakın mesafeli bağlanma için ‘göreceli’ tutum ve konum kontrol yöntemini kullanacaktır.

Çin Uzay İstasyonu’ndaki Wentian ve Mengtian laboratuvar modülleri, Çin’in uzay istasyonu projesinin bir parçasıdır. Wentian laboratuvar modülü, 24 Temmuz 2022’de fırlatıldı ve 23 ton ağırlığındadır. Mengtian laboratuvar modülü ise Ekim 2022’de fırlatıldı. Bu modüller, uzayda bilimsel araştırmalar yapmak için kullanılacak.

Çin’in uzay istasyonu projesi, Tiangong Uzay İstasyonu olarak adlandırılır. İstasyonun bir çekirdek modülü, iki laboratuvar modülü ve bir uzay teleskobundan oluşması planlanmaktadır. İstasyon, yörüngedeki en büyük uzay istasyonlarından biri olması beklenmektedir.

ABD’nin Çin’i, uzay araştırmaları alanında ve Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) programına katılımını engellemesi üzerine, Çin hükümeti 2022’ye kadar kendi uzay istasyonunu kurma çalışmalarına başladığını açıklamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here