EFES-2022 Birleşik “Müşterek Fiilî Atışlı Arazi Tatbikatı” kapsamında topçu ve hava savunma atışları devam etti. Doğanbey Tatbikat Bölgesi’nde 48 savunma sanayi firmasının ürünleri tanıtıldı.

EFES-2022 Birleşik, Müşterek Fiilî Atışlı Arazi Tatbikatı; Türkiye’nin ev sahipliğinde, Ege Ordusu Komutanlığının sevk ve idaresinde, dost ve müttefik ülke unsurlarının da katılımıyla 09 Mayıs-09 Haziran 2022 tarihleri arasında 2 safha hâlinde gerçekleştiriliyor.

Tatbikat kapsamında Batman’dan kalkan Akıncı, İzmir Seferihisar’da devam eden #EFES2022 Tatbikat alanına gelerek MAM-L mühimmatı ile hedefi başarıyla vurdu ve geri Batman’a döndü.

Baykar firmasının açıklamasında, ” Batman’dan kalkan Bayraktar #AKINCI, İzmir Seferihisar’da düzenlenen #EFES2022 Tatbikatı’nda başarıyla atışlarını icra ederek yuvaya döndü.” ifadelerini kullandı.

İzmir’de bulunan Doğanbey Tatbikat Bölgesi’nde (Seferihisar/İzmir) 6 Haziran 2022 tarihinde 48 savunma sanayi firmasının katılımıyla Savunma Sanayi Sergisi de açıldı.

KAMİKAZE İHA KARGI İLK KEZ VİTRİNE ÇIKTI

Savunma sanayi sergisinde LENTATEK öncülüğünde ASELSAN, TÜBİTAK SAGE ve TEI iş birliği ile geliştirilen KARGI Kamikaze İHA tanıtıldı. KARGI düşman entegre hava savunmasında yer alan radarları ve düşmanın hava savunma sistemlerini baskı altına alıp tahrip edebilmesi için geliştirildi.

Düşman hava sahasında uzun süre dolanarak, hava savunma radarlarını pasif kalmaya zorlayan KARGI, üzerindeki RF Arayıcı Başlık ile hedefleri tespit edip imha edebilecek.

LENTATEK firmasının diğer bir ürünü KARAYEL İnsansız Hava Aracı’na ilave kabiliyetler kazandırmak amacıyla uydudan kontrol (SATCOM) özelliği kazandırılıyor. KARAYEL anlık hedef tespit, takip ve imha kabiliyetlerini görüş hattının ötesinde, gece ve gündüz şartlarında, menzil sınırlamalarından bağımsız, otonom uçuş ve seyrüsefer yetenekleri kazandırılacak.

KARAYEL-SU İnsansız Hava Aracı

Türk Savunma Sanayi’nin önde gelen firmalarıdan ‘Vestel Savunma’ isim değiştirerek LENTATEK ismini aldığını Şubat ayında açıklamıştı. Firma, Hidrojen ve Yakıt Pili Teknolojileri alanında çalışan dünyanın nadir şirketlerinden biri olarak yüzlerce Ar-Ge çalışmasına imza attı. Yeni vizyon kapsamında şirket, uzay politikaları alanındaki strateji ve hedefleri ortaya koyacak, kritik tesis ve sınır güvenliği konularında çözümler ve sağlık yönetimi, görüntüleme ve tedavi sistemleri gibi yüksek teknolojiyle bütünleşmiş modüler ve yapay zeka tabanlı hastalık teşhisi yapabilen sağlık sistemlerine yönelik çözümler sunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here