Fransız Genelkurmay Başkanı: Küçük İHA’lar Yakında Savaş Alanındaki Avantajlarını Kaybedecek

0
31

Fransız Genelkurmay Başkanı General Pierre Schill, Paris’teki Eurosatory savunma fuarında yaptığı açıklamada, küçük insansız hava araçlarının savaş alanlarında sağladığı avantajın geçici bir durum olduğunu belirtti.

Ukrayna-Rusya savaşındaki tecrübelere dayanarak konuşan General Schill, sekiz ay önce mevcut olmayan bu sistemlerin, şu anda Ukrayna’daki cephe hattındaki yıkımın yaklaşık %80’ini birinci şahıs görüşlü (FPV) dronlar tarafından gerçekleştirildiğini vurguladı.

General Schill, FPV dronların şu anda çok etkili olduğunu, ancak teknolojinin hızlı ilerlemesi nedeniyle 10 yıl sonra bu tür dronların kullanımının farklı bir noktaya evrileceğini ifade etti. Schill, Ukrayna’daki çatışmanın başlangıcında “savaşın kralı” olarak anılan Bayraktar İHA’ların artık kullanılmadığını çünkü sinyal karıştırma (scramble) ile kolayca devre dışı bırakılabildiklerini belirtti.

Karşı önlemlerin geliştirilmekte olduğunu vurgulayan General Schill, “Bugün Ukrayna’da savaş alanındaki insansız hava araçlarının %75’i elektronik savaş nedeniyle kaybediliyor,” dedi.

Schill, beş yıl önce düşünülmeyen bir gelişmenin, mikroişlemcilerin hızlı bir şekilde ilerlemesi olduğunu belirtti. Bu da toplanan verilerin artık harici cihazlar yerine doğrudan araç içinde analiz edilebileceği anlamına geliyor. Yerleşik yapay zeka ile birlikte, dronlar da dahil olmak üzere, anında tehdit tespiti gibi yetenekler kazanabileceklerini ifade etti.

Generale göre, askeri insansız hava araçlarının gelişim hızı, ordunun büyük çaplı satın alma programlarına girişemeyeceği anlamına geliyor. Çünkü edinilen bir kabiliyet beş ay içinde demode olabiliyor. Schill, bugünün insansız hava araçlarının iki ya da üç yıl öncesine göre daha iyi uçtuğunu, daha fazla bilgi işlem gücüne sahip olduklarını ve arazi tabanlı navigasyon yapabildiklerini ya da frekans değiştirerek parazitlerden kaçabildiklerini belirtti.

Schill, insansız kara araçlarının (İKA) “henüz tam olarak olgunlaşmadığını” ve bu sistemlerin geliştirilmesinin 10 ila 15 yıl süreceğini belirtti.

Schill, Fransız kara kuvvetlerini modernize etmek, ağ merkezli savaş yeteneklerini artırmak ve birimler arasında daha iyi entegrasyon sağlamak amacıyla başlatılan Scorpion (Synergie du COntact Renforcé par la Polyvalence et l’Infovalorisation) programı hakkında konuştu. General Schill, “Programdaki araçların tümü iki yıl içinde anti-drone sistemleriyle donatılacak,” dedi.

Fransız Ordusu’nun Scorpion programı kapsamında her yıl yaklaşık 120 Griffon ve 120 Serval’in yanı sıra 20’den fazla Jaguar teslim aldığını belirten General Schill, bu araçların “son derece güçlü” bilgi sistemleriyle donatıldığını ve Griffon gibi bir aracın, Rafale savaş uçağından daha fazla kod satırı içerebildiğini söyledi.

Scorpion programı, Fransız Ordusu’nun kara kuvvetleri için modernizasyon projesidir. Bu program kapsamında Griffon çok amaçlı zırhlı araç, Jaguar keşif ve muharebe aracı ve Serval hafif çok amaçlı zırhlı araç bulunmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here