Karadeniz’in güneybatı kesiminde Rus Karadeniz Filosuna bağlı Vasily Bykov devriye gemisi, otomatik hafif silahlar ile ateş açarak Şükrü Okan kargo gemisini durdurdu. Gemi, Ukrayna’nın İzmail limanına doğru ilerliyordu.

Rusya Savunma Bakanlığı açıklamasında, Vasily Bykov devriye gemisinin Palau bayrağı altında seyreden ve “Ukrayna’nın İzmail limanına doğru yol alan” bir kargo gemisi tespit ettiğini belirtti.

Şükrü Okan adlı kargo gemisinin kaptanı, “yasaklı malların taşınmasına yönelik denetim” için durma taleplerine yanıt vermediğini belirten Bakanlık, “Gemiyi durmaya zorlamak için bir Rus savaş gemisinden otomatik hafif silahlarla uyarı ateşi açıldı” ifadesini kullandı.

Açıklamada daha sonra, Rus askeri personelini taşıyan bir helikopterin gemiyi denetlemek üzere havalandığı belirtildi.

Başlangıçta kuşkular vardı ve bazı yayın organları Rusların, helikopter ve ardından yapılan inceleme konusunda yalan söylediği iddiasını ortaya attı.

Daha sonra Moskova’nın iddiasını destekler nitelikte bir video ortaya çıktı; videoda bir Rus helikopterinin Şükrü Okan’ın üzerinde gezindiği ve Rus askerlerinin gemiye indiği görülüyor. İncelemenin ardından Rus personelin gemiden ayrılması da videoda yer alıyor.

Videoda, Ka-29 helikopteri neredeyse gemiye çarpıyordu. Gemiye inen Rus askerleri birkaç deneme sonrasında ancak helikoptere bindikleri görülüyor.

Refinitiv gemicilik verilerine göre, Şükrü Okan gemisi şu anda Bulgaristan kıyılarına yakın ve Romanya’nın Sulina limanına doğru ilerliyor.

Rusya’nın 17 Temmuz’da BM arabuluculuğundaki tahıl anlaşmasından çekilmesiyle birlikte Moskova, Ukrayna limanlarını hedef alabileceğini açıklamıştı.

Tahıl anlaşması, Ukrayna’nın tahılını Karadeniz üzerinden ihraç etmesine olanak sağlıyordu. Rusya, anlaşmanın sona ermesinden bu yana her gün Ukrayna’nın tarım altyapısını bombalıyor.

Ukrayna, İzmail limanına doğru ilerleyen bir Türk kargo gemisine Karadeniz’de deniz kuvvetleri tarafından uyarı ateşi açan Rusya’ya sert tepki gösterdi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Moskova’yı BM anlaşmalarını ve uluslararası hukuk normlarını ihlal etmekle suçlayarak “Bu eylemler, Rusya’nın Karadeniz’de seyrüsefer özgürlüğünü ve ticari gemilerin güvenliğini tehlikeye atma amacını taşıyan kasıtlı bir politika örneğidir” dedi.

Karadeniz tahıl anlaşmasının önemli bir oyuncusu olan Türkiye, konuyu incelediğini belirtti ve henüz kesin bir yanıt veya açıklama yayınlanmadı.

Milli Savunma Bakanlığı, Karadeniz Uyumu Harekâtı kapsamında, Batı Karadeniz’de sondaj faaliyetlerine devam eden KANUNİ, YAVUZ ve FATİH sondaj gemilerine TCG FATİH fırkateyni tarafından refakat edildiğini açıkladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here