Langkawi Uluslararası Deniz ve Havacılık Fuarı (LIMA’23) sırasında ilerleyemeyen ilk Kıyı Muharebe Gemisi (LCS) ihalesi için bir adım atıldı. Malezya hükümeti, yerel savunma yüklenici Boustead Naval Shipyard ile anlaşma yaparak Malezya Donanması için geciken savaş gemisi inşa programını canlandırmak için yeni bir yol açtı.

Boustead Holding Bhd’nin (BHB) iştiraki olan Boustead Naval Shipyard Sdn Bhd (BNS), Savunma Bakanlığı ile altıncı ek sözleşmeyi imzaladı.BHB başkanı Nazim Rahman ve Savunma Bakanlığı genel sekreteri Muez Abd Aziz, Langkawi Uluslararası Deniz ve Havacılık Fuarı (LIMA’23) sırasında ek sözleşmeyi Savunma Bakanı Mohamad Hasan’ın huzurunda imzaladı.

Boustead Holdings Berhad (BHB), deniz kuvvetlerinin LCS projesinin toplam maliyetini önceki 9 milyar RM değerinden RM11.2 milyar olarak revize ettiğini belirtti. BHB açıklamasında, sözleşmenin imzalanmasıyla birlikte beş LCS savaş gemisinin tüm tasarım ve inşaat faaliyetlerinin yeniden başladığını ifade etti. Şirket, ilk geminin Ağustos 2026’da teslim edilerek tamamen test edileceğini, beşinci geminin ise Nisan 2029’da teslim edilmesinin beklendiğini belirtti. İlk anlaşmada altı olan gemi saysısı revize edilerek beşe düşürüldü.

İlk Kıyı Muharebe Gemisi (LCS) ihalesinde Malezya Hükümeti sorunlar yaşadı. Malezya Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu (MACC), altı LCS gemisi edinme sözleşmesiyle ilgili bir şirketin iki CEO’sunu gözaltına aldı. İki şirket, yolsuzluk ve rüşvet almakla suçlandı ve üç yabancı şirkete yapılan ödemeler aracılığıyla haksız kazanç elde ettikleri şüphesiyle soruşturma başlatıldı.

Eski Savunma Bakanı Hishammuddin Hüseyin’in, yerel bir firma tarafından inşa edilen ve büyük miktarda ödeme yapılan 6 savaş gemisinin gelecek sene ya da iki sene sonra teslim edileceğini açıklaması, Malezya’da büyük tartışmalara neden olmuştu. Hükümetin 6 LCS gemisi inşa etmek için söz konusu firmayla 9 milyar ringgitlik bir anlaşma imzaladığı ve gemilerden hiçbirinin teslim edilmeden önce 6 milyar ringgit ödeme yapıldığı ortaya çıktı.

Maharaja Lela sınıfının Kıyı Muharebe Gemileri 3,000 ton ağırlığında modifiye edilmiş Gowind tasarımına dayanıyor. Bölgedeki en büyük gemi yapım projelerinden biri olarak gösteriliyordu. Aralık 2011’de Malezya hükümeti bu program kapsamında altı gemi inşa etmek için Boustead Naval Shipyard’a 9.13 milyar RM (2.1 milyar dolar) değerinde bir sözleşme imzalamıştı.

Maharaja Lela sınıfı gemi projesi ve Kıyı Muharebe Gemisi (LMS Batch 2) projesi, Malezya Donanması tarafından yürütülen iki ayrı gemi inşa projesidir. Kıyı Muharebe Gemisi (LMS Batch 2) projesi, Malezya Donanması’nın sahip olduğu Kıyı Muharebe Gemisi (LMS) sınıfının ikinci aşamasını kapsayan bir girişimdir. LMS Batch 1 projesi kapsamında dört adet LMS inşa edilmiştir. LMS Batch 2 projesi, LMS sınıfının devamı niteliğindedir ve ek LMS’lerin inşa edilmesini içermektedir. Bu proje, donanmanın sahil güvenliği ve bölgesel deniz operasyonlarındaki rolünü güçlendirmeyi hedeflemektedir.

Özetle, Maharaja Lela sınıfı gemi projesi, LCS gemilerinin inşasını içeren daha büyük ölçekli bir projedir. Diğer yandan, Kıyı Misyon Gemisi (LMS Batch 2) projesi, LMS sınıfının ikinci aşamasını kapsayan ve daha hafif çok amaçlı gemilerin inşasını hedefleyen bir projedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here