ABD’nin önde gelen helikopter üreticisi Sikorsky yeni versiyon S-92B projesini rafa kaldırdı. Şirket helikopterin piyasaya girişini 2025’e kadar ertelediğini açıkladı. S-92A+ modeli için yeni pazar arayışında.

Sikorsky’nin Global Ticari ve Askeri Sistemler Başkan Yardımcısı Leon Silva, Atlanta, Georgia’da düzenlenen Heli-Expo fuarında yaptığı açıklamada, S-92B projesinin “pazarda sınırlı ilgi gördüğünü” söyledi. Silva, “pazar ilgisi artana kadar rafa kaldırmaya karar verildi.” dedi.

Son dönemde Ukrayna’yı işgal eden Rusya’dan kaynaklanan enerji fiyatlarındaki artışlarla tetiklenen petrol ve gaz operasyonlarındaki büyüme nedeniyle S-92 filoları en yüksek kullanım seviyelerine ulaştığı bildirildi.

Sikorsky mevcut planlarına göre S-92A+’nın sertifikasyonu tamamlandıktan sonra tüm yeni yapım helikopterler bu standarta göre üretilecek. Faz IV kapsamında S-92A+ ana dişli kutusu, ağırlık azaltma özellikleri ve 27.700 lb’lık daha yüksek brüt ağırlık kapasitesi bulunmaktadır. 

Sikorsky şu anda az sayıda S-92A+ helikopter siparişi aldı. Şirket üretim hızını yılda 12 helikoptere çıkarmak için Heli-Expo’da sipariş arayışında.

Sikorsky, Pensilvanya’daki S-92 üretim ve final montaj hattını kapatma kararı aldıktan sonra sektör gözlemcileri S-92’nin geleceğini sorgulamıştı. Ancak Silva,  Florida’daki Batı Palm Beach tesislerinde beş S-92A inşa ettiğini, helikopterlerden ikisi Güney Kore Sahil Güvenliğe, diğer üç helikopterin VIP olarak inşa edildiğini söyledi. 

Ayrıca Sikorsky New York  Owego’daki tesislerinde üç adet S-76D çift motorlu orta sınıf helikopter inşa ediyor. İkisi Japonya Sahil Güvenliğe,  üçüncüsü bir VIP müşteriye teslim edilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here