Türkiye’nin ilk uzun menzilli milli erken ihbar radarı ERALP’in envantere girişi heyecanla bekleniyor. ASELSAN’ın öne çıkan ürünlerinden biri olan ERALP Taşınabilir Erken İhbar Radar Sistemi de IDEF 2023’te sergilenecek.

25-28 Temmuz tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek olan 16’ncı Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF 2023), ASELSAN, haberleşme, hava savunma, aviyonik, elektro-optik, elektronik harp, radar ve insansız sistemler alanındaki yeteneklerini yerli ve yabancı ziyaretçilerle paylaşacak.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacı doğrultusunda, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı yönetiminde geliştirilen ERALP, Türkiye’nin ilk uzun menzilli milli erken ihbar radar sistemi olma özelliğini taşıyor ve envantere girişi için geri sayım başladı.

ERALP, AESA ve sayısal huzme oluşturma altyapısına sahip bir anten mimarisine sahip, taktik tekerlekli platformlar üzerinde hızlı bir şekilde kurulup toplanabilen S-Bant yeni nesil bir radar olarak öne çıkıyor. Sistem, yeni nesil radar algoritmaları, sayısal anten mimarisi, elektronik huzme yönlendirme yeteneği ve bütün anten yüzeyine dağıtılmış GaN yapıya sahip gönderme alma modülleri sayesinde tüm hava hedeflerini çok uzak mesafelerden tespit ve takip edebiliyor.

Radar, aktif huzme yönlendirme özellikli dost-düşman tanıma alt sistemiyle emsallerinin ötesine geçiyor. Ağ üzerinde çalışan radar mantığı sayesinde birden fazla ERALP sistemi tek bir radar gibi davranabiliyor, bu da sistemin “görünmeyeni görünür” hale getirme özelliği taşıyor.

Fabrika kabul testlerini tamamlayan ERALP Taşınabilir Erken İhbar Radar Sistemi ilk testleri icra etti.Bu testlerde Türkiye’nin mevcut erken ihbar radarlarının gözlemlediği menzillerin ötesinde hedef tespitini başarıyla gerçekleştirmiştir. Böylece Türk Hava Kuvvetleri’nin farkındalık gücünün daha üst seviyelere taşınması hedefleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here