Ukrayna’nın başkenti Kiev’de, Maidan Nezalezhnosti (Bağımsızlık Meydanı) yakınlarında bir İnsansız Hava Aracı (İHA), hava savunma sistemleri tarafından düşürüldü. İlk değerlendirmelere göre, Rus İHA’sı sanılan aracın aslında Ukrayna ordusuna ait kontrolden çıkan Bayraktar TB2 SİHA’sı olduğu açıklandı.

Rusya’nın Kiev’e yönelik füze ve drone saldırılarını arttırmasıyla neredeyse günlük bir olay haline gelen hava saldırıları uyarıları genellikle önleyici nitelikte ve her zaman bir saldırıyı işaret etmez. Ancak dün akşam saat 20.00 sularında uyarı alarmı çaldıktan sonra İHA’nın motor sesi duyuldu ve şehir merkezinin hemen üzerinde, başkentin ünlü Maidan Nezalezhnosti (Bağımsızlık Meydanı) yakınlarından bir İHA’nın gökyüzünde tembelce dolaştığı görüldü. Sosyal medya görüntülerinde, İHA Kievin merkezindeki hava savunma sistemleri tarafından vuruldu ve seyircilerden sevinç çığlıkları arasında düştü.

Olaydan kısa bir süre sonra sosyal medyada, söz konusu İHA’nın genellikle Ukrayna şehirlerine saldıran İran yapımı Şahed dronlarına hiç benzemediğine dikkat çekildi. Düşen İHA normalden çok daha büyüktü.

Yaklaşık saat 11.00 sularında, Ukrayna hava kuvvetleri yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın kendi İHA’larından birinin planlanan bir uçuş sırasında “kontrolünü kaybettiğini” doğruladı.

Açıklamada şöyle devam edildi: “Başkentin gökyüzündeki kontrolsüz İHA varlığı istenmeyen sonuçlara yol açabileceğinden, “vurulması” kararlaştırıldı ve “hedef yok edildi!”

Şu anda, Kiev üzerinde neden uçtuğu belirsiz.

Hava kuvvetleri açıklamasında, “muhtemelen teknik bir arıza… Üzücü ama bu teknolojik şeylerde böyle olur.” denildi.

Düşürülen İHA, kimseye zarar vermedi. Kiev belediye başkanı Vitali Kliçko, “itfaiyecilerin Solomyansky bölgesindeki dört katlı bir alışveriş merkezinin zemin katındaki yangını söndürdüğünü” belirtti.

İSRAİL FÜZE UYARI SİSTEMİ UKRAYNA’DA TEST EDİLİYOR

İsrail’in füze tespit sistemi “Red Color” şu anda Kiev’de test ediliyor ve 2 ay içinde şehirde faaliyete geçmesi planlanıyor. Sistem, uyarıları tüm ülkeye değil, sadece belirli bölgelere duyurarak Ukrayna’da kullanılacak.

İsrail Savunma Kuvvetleri tarafından geliştirilen Red Color (Kırmızı Renk) hava savunma sistemi, füze saldırılarına karşı koruma sağlamaktadır. İsrail, özellikle Gazze Şeridi ve Lübnan sınırındaki militan grupların füze saldırılarına maruz kaldığı için bu tür bir savunma sistemi geliştirdi.

“İsrail füze uyarı sistemi, Ukrayna’nın hava savunma sistemlerindeki mühimmatın gereksiz kullanımını engelleyecek.

The Jerusalem Post ‘un bildirdiğine göre, Kiev’de kullanılmaya başlanan İsrail’in erken uyarı sistemi, gelen tehditleri tanımlayabilecek ve nereye düşeceklerini ve sivillerin sığınak arama için ne kadar zamanları olduğunu hesaplayabilecek. 

Gazetenin haberinde, “İsrail’in Demir Kubbe hava savunma sistemi bu şekilde kullanılıyor. Pahalı Tamir füzeleri Gazze roketlerinin açık alanlara düşmesi bekleniyorsa ateşlenmiyor. Ukrayna ordusu da Rus füzelerinin hedeflerine ulaşmayacağını öğrenirse, mühimmatlarını koruyabilir.” ifadeleri yer aldı.

Kaynaklar: Kyivpost, Kyivindependet, The Jerusalem Post, Ajanslar, Sosyal Medya

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here