Ukrayna Hava Kuvvetleri, savaşın başlangıcından bu yana ilk kez Rusya’nın MiG-31K’dan fırlattığı Kh-47 Kinzhal balistik füzesini vurduğunu kabul etti.

Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rusya’nın 4 Mayıs’ta kendi bölgesinden yaklaşık 4:30 sularında fırlattığı balistik füze, Kiev Oblast üzerindeyken Patriot hava savunma sisteminin kullanılarak imha edildiğini söyledi.

İlk gelen açıklamalarda, 4 Mayıs’ta Kiev’in hava sahasında balistik füzelerin düşürülmediğini hatta tespit edilmediği söylenmişti. Hava Kuvvetleri Sözcüsü Yurii Ihnat,

“Kullanılma olasılığına rağmen, kaydedilen hiçbir balistik füze yoktu” ifadelerini kullanmıştı.

Açıklama, Defense Express’in 5 Mayıs’ta yayımladığı bir iddia üzerine geldi. Defense Express 4 Mayıs gecesi Ukrayna hava savunmasının Kh-47 Kinzhal balistik füzesini başarılı bir şekilde vurmuş olabileceğini öne sürdü.

Defense Express, kaynakları tarafından sağlanan fotoğrafları yayımlayarak, füzenin burnu olduğunu değerlendirdikleri belirtilmişti.

Hava Kuvvetleri, askeri liderler Kh-47 Kinzhal füzesinin Patriot sistemi tarafından düşürülmesi hakkındaki bilgileri “oldukça açık” nedenlerden dolayı hemen yayınlamama kararı aldığını belirtti, ancak bu nedenleri açıklamadı.

UKRAYNA’DAKİ PATRIOT HAVA SAVUNMA SİSTEMİ BAŞARISI PENTAGON’U BİLE ŞAŞIRTTI

ABD yapımı Patriot hava savunma füze sistemlerinin Ukrayna tarafından başarılı bir şekilde kullanılması, Pentagon’u bile şaşırttı.

Ukrayna’nın Radio NV’ye verdiği bir röportajda askeri medya ve danışmanlık şirketi Defense Express’te uzman olan Ivan Kirichevskiy, gelişmiş füze sistemini Kyiv’in kullanımı hakkında değerlendirmede bulundu. Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky’nin kritik savunma sistemi için aylarca talep ettiğini ve nihayetinde geldiğini söyledi.

Ukrayna şu anda ülkede iki adet hava savunma sistemi kurulu bulunuyor.

Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, 19 Nisan tarihinde sosyal medya kanallarında yaptığı açıklamada, “Bugün güzel Ukrayna gökyüzü, Patriot hava savunma sistemlerinin Ukrayna’ya ulaşmasıyla daha güvenli hale geliyor” dedi. Kirichevskiy ise “ABD uzun süre düşündü, bize Patriotları vermeyi tartıştı. Görünüşe göre, hava savunma birimlerimiz, kısa sürede aldıkları eğitimle Patriot’tan Pentagon’un mümkün olmadığını düşündüğü bir yetenek çıkardı” şeklinde konuştu.

RUSYA: PATRIOT HAVA SAVUNMA SİSTEMİNİ VURDUK

Rusya Savunma Bakanlığı, 16 Mayıs’ta gerçekleştirdikleri hava saldırısında Patriot sistemini Kinzhal balistik füzesiyle vurduklarını iddia etti. Ukrayna Hava Kuvvetleri ise saldırıda altı Kinzhal dahil olmak üzere Ukrayna’ya yönelik tüm Rus füzelerini imha ettiklerini açıklamıştı.

Adı açıklanmayan bir ABD’li yetkili, CNN’e verdiği demeçte, 16 Mayıs’ta Rusya tarafından Kiev’e yönelik füze saldırısında bir ABD yapımı Patriot hava savunma sisteminin hasar gördüğünü, ancak Rusya’nın iddia ettiği gibi imha edilmediğini belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here