Çift raflı pilona takılı JSOW'ları inceleyen HAF pilotu ..Fotoğraf: - Ioannis Lekkas via @PtisiMagazine.

Yunanistan Hava Kuvvetleri (HAF) F-16V (Viper) uçaklarına sahip olduğunda, yeni uçakların Ege Denizi üzerinde it dalaşında hava-yer görevlerinde uzun menzilli vurabilme kabiliyeti olmak üzere çok çeşitli savaş rollerinde uçması bekleniyor.HAF’ın zayıf olarak gösterilen hava-yer kabiliyeti son alım Rafale ve F-16 Viper modernizasyonu ile önemli ölçüde artacak.

Yunanistan Hava Kuvvetleri’nin 84 adet F-16 uçağını Lockheed Martin’in en gelişmiş versiyonu F-16V (Viper) uçaklarına yükseltilecek. Yunanistan F-16V modernizasyonu ile birlikte ekstra JSOW, JASSM ve Harpoon gibi mühimmatlardan alma ihtimalleri mevcut. Bu alımlar gerçekleşirse hava-yer kabiliyetlerini önemli ölçüde geliştireceklerdir.

Yunanistan Hava Kuvvetleri (HAF) F-16V uçakları AGM-154 Müşterek Menzil-Dışı Mühimmatı -Joint Standoff Weapon (JSOW) füzelerini ikiz fırlatıcılarla donatan birkaç hava kuvvetinden biri olarak gösteriliyor. Son dönemde sosyal medyada çift raflı pilona takılı JSOW’u inceleyen HAF pilotu fotoğrafları oldukça dikkat çekiyor.

ABD Hava Kuvvetleri F-16’nın görev etkinliği arttırmak için geliştirilen BRU-57/A akıllı çoklu taşıma rafını kullanıyor. Tek bir pilon üzerinde ateş gücünü (hedef sayısını) ikiye katlamak üzere geliştirilen BRU-57/A, ABD Hava Kuvvetleri Blok 40/50 F-16C/D kullanılıyor. Fakat JSOW’ların kullanılması çok nadir olarak gösteriliyor.

AGM-154 Müşterek Menzil-Dışı Mühimmatı (JSOW) füzeleri Yunan Hava Kuvvetleri’nde F-16’nın en gelişmiş versiyonu block 52+ kullanılıyor. Block 52M olarak da bilinen F-16’lar Aralık 2005’te imzalanan ve Peace Xenia IV programı adı verilen bir sözleşme kapsamında Atina tarafından sipariş edildi. Anlaşma ile 20 adet tek kişilik F-16C ve 10 adet çift kişilik F-16D versiyonunu ve mühimmatları kapsıyordu.

Müşterek Menzil-Dışı Mühimmatı (JSOW) füzeleri uzun mesafelerde stratejik hedefleri vurabiliyor. HAF envanterindeki F-16 Block 52’lerde kullanılan AGM-154C versiyonu uçuş profiline bağlı olarak 70 milin (112 Kilometre) üzerinde bir menzile sahiptir. Hava Savunma Sistemleri menziline girmeden bu füzeleri fırlatabiliyor. Normalde 20 bin fit üzerinden fırlatılan füzeler 500 fittende fırlatılabiliyor.

HAF’ın envanterinde hava-yer kabiliyetinde klasik MK-80 serisi bombalar ve bunların lazer güdümlü hali Paveway ve GPS/INS güdümlü hali JDAM oluşturmaktadır. Aynı zamanda 40 adet AGM-154C JSOW ve 200+ adet AGM-65A/B/G’nin yanı sıra 84 adet AGM-88 ile SEAD kabiliyetleri de vardır.Ayrıca Hava-yer görevlerinde kullanılmak üzere 90 adet SCALP-EG füzeleri bulunmaktadır.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki yaşanacak sıcak bir çatışmada hava savunma sistemleri, komuta ve kontrol noktaları, stratejik yüksek değerli hedefler menzile girmeden vurabilmesi için savaş uçaklarında maksimum sayıda JSOW yüklü olması avantaj olarak gösteriliyor.

Yunanistan Hava Kuvvetleri ile yakın çalışan savunma gazetecisi olan Ioannis Lekkas’a göre, son dönemde Doğu Akdeniz doğal gaz hakları ile yaşanan krizden bu yana HAF’ın hızlı tepki uyarısı gücünde (QRA) bulunan F-16’lar dört JSOW yüklemesi yaygın hale geldiğini söyledi.

Yunanistan’ın Fransa’dan tedarik edeceği 24 Rafale savaş uçağının ilk altısı Yunanistan’a ulaştı. Atinada bulunan Akropolis üzerinde uçarak Tanagra Hava Üssü’ne inen Rafele savaş uçaklarını, Başbakan Kyriakos Mitsotakis tören ile karşıladı.

Rafale F3R’lerin “Aktif Elektronik Taramalı Dizi” (AESA) RBE2 radarı sayesinde elektronik taaruzdan daha az etkilenecektir. Çok gelişmiş Hava-yer kabiliyeti olan uçaklar, SCALP-EG uzun menzilli havadan-karaya seyir füzesi 560 km menzildeki hedefleri vurabiliyor. Ayrıca deniz yüzeyi üzerinde adeta kayarak seyreden ve hedefine ulaşan anti-gemi füzesi AM39 EXOCET’lerin Blok-3 modeliyle 180+ km menzile sahiptir.

Rafale uçakları HAMMER mühimmatlar, modüler roketler, havadan yere hassas güdümlü (INS/GPS vaya IIR kızılötesi ) bombalar ve 500 lbs’den 2000 lbs kadar farklı savaş başlıklarına sahip lazer güdümlü bombaları kullanmaktadır.

HAF aynı zamanda iki farklı modelde toplamda 42 adet Mirage-2000 uçağı envanterlerinde bulunmaktadır. Bu uçaklar ise 18 adet Mirage-2000EG/BG 24 adet Mirage-2000-5EG/BG olarak ayrılmaktadır.Mirage-2000 uçaklar envanterde bulunan 90 adet SCALP-EG füzelerini atabilirken, 18 adet olan Mirage-2000EG/BG’ler AM39 EXOCET füzelerini ateşleyebiliyor.

Kaynak: The Drive, Abdullah Bekçi-@1savasansahin, Csavunma-Özel Dosya: Rafale savaş uçakları ne kadar tehdit ?, Ioannis Lekkas, Ajanslar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here