ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Bulgaristan’a 1 milyar 673 milyon dolarlık (yaklaşık 2.9 milyar leva) F-16V Blok 70/72 savaş uçağı ve destek ekipmanı satışını onayladığı bildirildi.

Pentagon tarafından Pazartesi yapılan açıklamada, Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Savunma Güvenlik İşbirliği Kurumu’nun (DSCA) 1 milyar 673 milyon değerinde F-16V savaş uçağı ve destek ekipmanı satma konusunda Sofya ile anlaşmaya varıldığı belirtildi.

Bulgaristan Savunma Bakanlığı, yaşlanan Sovyet yapımı MiG-29 uçaklarının yerine sekiz adet F-16V Block 70 savaş uçağı tedarik etmeyi planladığını geçen yıl açıklamıştı.

Ayrıca Bulgaristan, ABD ve İngiltere uçakları tarafından ortak hava polisliği görevi ile korunan hava sahasını, alınacak 8 adet F-16V Block 70/72 savaş uçağı korumak istiyor.

Savaş uçaklarının alımı Bulgaristan’da tartışmalara sebep oldu. Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Krasimir Karakaçanov, ABD ile savaş uçağı alımı için yürüttükleri görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlanabileceğini belirterek, “ABD’nin F-16 savaş uçakları için bizden talep ettiği fiyat abartılı ve mantıksız” ifadelerini kullanmıştı.

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borissov, 14 Aralık 2018’de yaptığı açıklamada, ” Pilotlar ile görüştüğümde F-16 Blok 70’lerin bize teklif edilen ( Gripens uçakları teklif edilmişti) uçaklardan çok iyi olduğunu söylüyorlar..” şeklinde konuştu.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radaev’in hava kuvvetlerinin ihtiyaçları için yeni savaş uçağı seçimi sırasında “lobiciler zafer kazandı” ifadelerini kullanmıştı.

Bulgar Hava Kuvvetlerinde Tümgeneral rütbesiyle emekli olan Cumhurbaşkanı Rumen Radaev, ” MiG-29 veya bu tip uçakları korumak istemiyorum, hepsi benim için güzel, onları uçurdum.Fakat şeffaf, açık ve objektif bir seçim sürecini korumak istiyorum..”şeklinde konuştu.

Lockheed Martin F-16V Blok 70/72 uçağı dünyanın önde gelen 4’üncü nesil ‘çok rollü’ avcı uçağı olarak gösteriliyor. Öne çıkan özellikleri arasında ‘beşinci nesil radar’ olarak tanımlanan Northrop Grumman’ın (AESA) -AN / APG-83 radarı bulunmaktadır. Yeni nesil gelişmiş silahların kullanılmasına imkan sunan radar geniş arazide yüksek çözünürlükte haritalama sağlıyor. Aynı anda bir çok hava ve kara hedefi radar tarafından takip edilebiliyor.İşlem hızı yüksek olan radar geniş alanı tarayarak küçük hedefler iyi takip edilebiliyor.

Yunanistan Hava Kuvvetleri de 84 adet F-16 uçağın modernize edilmesi sözleşmesi için Lockheed Martin firması ile 997 milyon dolarlık sözleşme imzalamıştı. Uçakların Haziran 2027 yılına kadar teslim edilmesi planlanıyor.

Kaynak: Ajanslar, DoB,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here