ABD Füze Savunma Ajansı, (MDA) Raytheon’un Standart Füze-3 (SM-3) Blok IIA füzesi sözleşme değerini 36.68 milyon dolar arttırarak Aralık 2022’e kadar uzattı.

Savunma Bakanlığı’nın 10 Haziran’da yaptığı açıklamada, Temmuz 2015’de imzalanan sözleşmenin kümülatif toplam 2.65 milyar dolara ulaşması için 36.68 milyon dolar artırıldığı belirtildi.

Bu değişiklik kapsamında Raytheon, SM-3 Block IIA uçuş test yazılımlarını yükseltecek ve entegre edecek. Bu yükseltmenin ardından testlerin daha hızla yapılıp, seri üretim faliyetlerinin başlatılması isteniyor.

Raytheon, Japon şirketi Mitsubishi Heavy Industries ile birlikte SM-3 Block IIA’yı geliştiriyor.

ABD Füze Savunma Ajansı, (MDA) Kasım 2020’de bir SM-3 Block IIA füzesi ile kıtalararası balistik füzeyi önlemeyi başarmıştı.

ABD firması Raytheon tarafından üretilen ve geliştirilen Standard Missile SM-3 füzesi Kıtalararası Balistik Füzelere (ICBM) karşı hem karada hem denizde Atmosfer dışı savunma yapabilen füze sistemidir.

Aegis Silah Sistemi‘nin parçası olan Standard Missile SM-3 füzesi, balistik füzeleri durdurmak için (hit-to-kill) teknolojisini kullanmaktadır.Bu teknoloji balistik füzeyi darbeyle doğrudan çarpıp imha eder.Bu nedenle KW (kinetik Savaş başlığı) taşır.Bu başlık patlayıcı madde taşımaz füzenin kazandığı hızla hedefi çarpıp yok eder.

SM-3 Füze sisteminin hem kara hem deniz tabanlı olması balistik füze savunmasında büyük esneklik sağlamaktadır. Balistik füze savunması olmayan ülkeler için SM-3 geniş alanların korunmasına imkan vermektedir. Diğer füze sistemleri ile karşılaştırdığımızda daha az kurulum ile daha geniş alanların savunması yapılabilmektedir.

Japonya, SM-3 Block IIA füzesinin geliştirilmesi konusunda ABD ile işbirliği yapıyor.Füzenin geliştirilmesi için mali destekte bulunan Japonya, Kara tabanlı iki adet ‘Aegis Ashore’ sistemi tedarik etmeyi ve işletmeyi planlıyordu. Fakat Japonya hükümeti mali konuları sebep göstererek planı iptal etmişti. Japon Öz Savunma Kuvvetleri’nin elinde bulunan altı destroyerini Aegis BMD (Balistik Füze Savunma) kapasitesi olacak şekilde değiştirilme planı devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here