ABD Hava Kuvvetleri’nin yeni helikopteri MH-139A ‘Gri Kurt’ ilk kombine test uçuşunu 11 Şubat’da başarıyla tamamladı.

Boeing firması ilk test uçuşunda bir Hava Kuvvetleri pilotunun uçmasına izin verdi. 413.Test Filo pilotlarından Zach Roycroft MH-139A’yı uçuran ilk Hava Kuvvetleri pilotu oldu.

Boeing MH-139A helikopteri FAA’nın kapsamlı sertifikasyon testlerini tamamlamasının ardından, ABD Hava Kuvvetleri’ndeki testlere başladı.Bu ayın sonunda ilk yer testi bitmiş olacak.

Boeing’in MH-139A helikopterinde kıtalararası balistik füzelerden korunma kabiliyetli (ICBM) bulunuyor. ABD hükümet yetkilileri ve güvenlik güçlerini taşımak için tasarlananan helikopter Boeing’in ticari AW139 helikopterine dayanıyor.

MH-139A helikopteri ABD Hava Kuvvetleri’nde uzun yıllardan beri görev yapan UH-1N Huey helikopterlerinin yerini alacak.

Yeni helikopter hız, menzil, dayanıklılık, yük ve beka kabiliyeti yetenekleri bakımından UH-1N’nin boşluklarını kapatıyor. MH-139A diğer görevleri arasında sivil arama ve kurtarma, hava ikmal desteği, Bölgesel misyon görevlerine kullanılabilecek.

Helikopterin önemli bir özelliğide düşük maliyetlerde uçuş yapabilmesidir. ABD Hava Kuvvetleri’ne yılda 1 milyar dolardan fazla tasarruf getireceği ön görülmektedir.

Benzer bir proje Türkiye’de devam ediyor. TAI tarafından tasarlanan T-625 ‘Gökbey’ helikopteri yapılan test ve denetimler sonucunda Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü SHGM’nin verdiği izin çerçevesinde ilk sertifikasyon uçuşunu Haziran 2019’da başarı ile yapmıştı.

Programda bir sıkıntı çıkmaması halinde T-625 ‘Gökbey’ Helikopteri, 2021 yılında seri üretime geçecek.

Kaynak: Boeing, Ajanslar, Defence Blog, USAF,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here