ABD Senatosundan iki milletvekili 2021 Yılı Savunma Bütçesi Yetkilendirmesi için hazırlanan yasa tasarısına, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 için ek öneri verdi. Öneriyle ABD ordusuna, Türkiye’den S-400 Füze Savunma Sistemi satın alma izni veriliyor.

Idaho senatörü Jim Risch ve New Jersey senatörü Bob Menendez’in imzasını taşıyan ek öneride, “ S-400 Füze Savunma Sistemi’nin satın alınması için gerekli olabilecek meblağların, Ordu’ya tahsis edilmesine izin verilir.” ibaresi geçiyor.

Ek öneride S-400 Hava Savunma Sisteminin alınması şarta bağlanmış, “ABD tarafından uyumsuz olarak kabul edilen askeri cihazların satın alım veya başka şekilde kullanılmayacağına dair verilecek bir sertifikaya tabidir.” deniliyor.

Eğer öneri senatoda kabul edilirse, ABD ordusu S-400’leri satın almasıyla Türkiye’nin F-35 programında tekrar dönmesi ve F-35’lerin Türkiye’ye gelmesinin önü açılmış olacak.

ABD ve NATO, S-400’lerin NATO sistemleriyle uyumlu olmadığı ve bazı gizli askeri bilgilerin Rusya’nın eline geçebileceği gerekçesiyle Türkiye’ye tepki göstermiş, bu kapsamda, Türkiye, proje ortağı olduğu F-35 yeni nesil savaş uçaklarının üretim sürecinden çıkartılmıştı.

Geçtiğimiz günlerde ABD Senatosu’nun Silahlı Hizmetler Komitesi, Lockheed Martin tarafından üretilen savaş uçaklarından, daha önce Türkiye’ye satılan ancak teslim edilmeyen altı F-35 uçağının ABD Hava Kuvvetleri tarafından kendi kullanımı için modifiye edilmesine de onay vermişti.

Kaynak: Defence News,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here