Demokrat Joe Biden 20 Ocak’ta Kongre binasının batı cephesinde yapılan törenle yemin ederek ABD’nin 46’ncı başkanı olarak göreve başladı. Biden, yemininin ardından yaptığı konuşmada demokrasinin galip geldiğini söyledi, Amerika’nın zor bir dönemden geçtiğine dikkat çekti ve ‘‘birlik’’ çağrısı yaptı.

Yemin töreninden önce yaşanan şiddet olaylarının ardından uzlaşma mesajı veren Biden, kendisine oy vermeyen Amerikalılar’dan onların da başkanı olması için bir şans vermelerini istedi.

ABD’nin karşı karşıya olduğu sıra dışı zorlukları aşmak için birlik çağrısı yapan Biden, ‘‘Bu zorlukları aşmak, Amerika’nın ruhunu ve geleceğinin güvenliğini yeniden oluşturmak için sözcüklerden çok daha fazlasına ihtiyacımız var’’ dedi. Biden, bununda ancak ‘‘birlik’’ olmakla gerçekleşeceğini kaydetti.

‘‘Karşılaştığımız düşmanlarla mücadele için birleşmeliyiz” diyen Biden “Birlik olursak harika ve önemli işler yapabiliriz’’ diye konuştu.

Ülkenin karşı karşıya kaldığı zorlukların tarihi boyutta olduğunu belirten Biden, çok az Amerikalı’nın hayatlarında bundan daha zor bir dönemi görmüş olduklarını belirtti. Corona virüsü salgınına değinen Biden, yüzyılda bir gelen bu virüsün ülkede sessizce ilerlediğini söyledi.

Biden, virüsün bir yılda Amerika’nın 2. Dünya Savaşı’ndaki kayıplarından daha çok kayba neden olduğunu sözlerine ekledi.

BİDEN’DAN SINIR ÖTESİNE MESAJ: “ORTAKLIKLARIMIZI ONARACAĞIZ”

Biden dünyada yemin törenini seyreden diğer ülkelere de seslendi ve ‘‘Sınırlarımızın ötesine mesajım şudur; Amerika sınandı ve bu sınavdan çok daha güçlü çıktı. İttifaklarımızı onaracağız ve yeniden dünyayla bir araya geleceğiz. Barış, ilerleme ve güvenlik için güçlü ve güvenilir bir ortak olacağız’’ dedi.

Biden şöyle devam etti: ‘‘Bu, bir sınav zamanı. Demokrasimize ve gerçeklere karşı bir savaşla karşı karşıyayız; öfkeli bir virüs, artan eşitsizlik, sistemli ırkçılık, iklim krizi… Bunların biri bile bizi büyük zorluğa sokardı, ama gerçek şu ki hepsiyle aynı anda yüzleşmek zorunda kaldık. Bu da ülkemizi şu ana kadar karşı karşıya kaldığı en büyük sorumluluklardan biriyle karşı karşıya bıraktı. Sorumluluklarımızı yerine getirip çocuklarımıza yeni ve daha iyi bir dünya verebilecek miyiz? İnanıyorum ki bunu yapmalıyız ve yapacağız. Bunu yapınca da Amerikan tarihinin yeni büyük sayfasını açacağız.’’

Kaynak: VOA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here