Türk Havacılık ve Uzay Sanayii iştiraklerinden CTech firması tarafından yerli imkanlar ile geliştirilen ‘uydu haberleşme sistemi’ testleri ANKA-S üzerinde başarıyla tamamlandı.

TUSAŞ tarafından yapılan yazılı açıklamada,” Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından üretilen ve Türkiye’nin uydu üzerinden kontrol edilen ilk ve tek İHA’sı ANKA’lar yoluna milli uydu haberleşme sistemi ile devam ediyor. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii iştiraki olan CTECH şirketi tarafından üretilen uydu haberleşme sistemi testleri ANKA-S üzerinde başarıyla tamamlandı.” ifadeleri kullanıldı.

Ayrıca açıklamada, “ANKA-S üzerinde test edilen uydu haberleşme sisteminin, geçtiğimiz günlerde Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin kendi öz kaynakları ile 17 ayda ürettiği AKSUNGUR insansız hava aracı için de kullanılması hedefleniyor.” denildi.

Yurt dışından temin edilen kritik bir ürün daha (şimdiye kadar ABD’li ViaSat ürünleri kullanılıyordu) yerli imkanlar ile üretilmiş oldu. ANKA-S‘e entegre edilen uydu haberleşme sistemi, binlerce kilometre öteden haberleşme imkanı sağlamış olacak. Kesintisiz uydu takibi özelliği bulunan sistem yurtiçi/yurtdışı muadillerine göre çok daha üstün özellikleri sahip bulunuyor.

ANKA-S‘e 2019 yılı içersinde 2 kritik bileşen yerli imkanlar ile geliştirilerek yerleştirildi. Bunlar TEI tarafından geliştirilen PD-170 Motoru ( Lisans hakları Türkiye’de) ve CTech firması tarafından yerli imkanlar ile geliştirilen SatCom (uydu iletişim) sistemi. Bu entegrasyon ile ANKA üzerindeki bir alt sistemin daha yerlileştirme ve millileştirme süreci tamamlanmış oldu.

Kaynak: TUSAŞ, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here