Arap ülkeleri, ABD’nin Kızıldenizi misyonuna neden katılmıyor?

0
76
Suudi Kraliyet Donanması Kuvvetleri (RSNF) AL-DIRIYAH Korveti.

Kızıldeniz, Bab el-Mendeb Boğazı ve Aden Körfezi üzerinden gerçekleşen deniz nakliyesini Husi saldırılarına karşı koruyacak olan Amerika liderliğindeki Refah Muhafızı Operasyonu oluşturma çabalarına 20’den fazla ülke katılmış olsa da, çoğu Arap ülkesi bu operasyona katılmadı.

Bahreyn dışında Suudi Arabistan dahil olmak üzere Arap ülkeleri Refah Muhafızı Operasyonuna katılmadı. Arapların çekingenliğinin nedenleri arasında İsrail’i destekleme endişeleri, ekonomik sonuçlar ve bölgedeki devam eden çatışmalar bulunmaktadır.

Suudi Arabistan, önemli Kızıldeniz limanlarına sahip olmasına rağmen Refah Muhafızı Operasyonuna katılmama kararı aldı Şu anda ülke, Husilere yönelik gerilimi azaltmaya ve İran ile ilişkileri düzeltmeye odaklanmış durumda.

İsrail-Hamas savaşı, Arap ülkelerinin kararlarını etkilemiş, İsrail’i destekleme konusunda çekinceler ortaya çıkmıştır.

Refah Muhafızı Operasyonuna katılmama kararına rağmen, Suudi Arabistan Arap Körfezi’nde deniz güvenliği için kurulan Görev Gücü 152’de liderlik yapmaktadır.

Mısır ise Suez Kanalı’nın istikrarını ve ekonomisini korumak amacıyla Refah Muhafızı Operasyonunu siyasi destek vermektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here