ASELSAN Genel Müdürü Haluk Görgün, “Hava savunma sistemlerini yapıyoruz. S300, S400’lere ihtiyacımız yok.” dedi.

Görgün Milliyet Gazetesine verdiği röportajda Roketsan ve SAGE ile birlikte geliştirdikleri SİPER projesi hakkında bilgi verdi. 

Görgün, “Hava savunma sistemlerini yapıyoruz. S300, S400’lere ihtiyacımız yok. Bunlara ihtiyacı ortadan kaldırıyoruz. Bizim vazifemiz bu…” ifadelerini kullandı. 

SİPER hava savunma sisteminin tek araçla füze fırlatma olayı olmadığını belirten Görgün,“bir haberleşme istasyonu var arama radarı var. Bu radar etrafta size doğru gelen bir füze var mı diye sürekli çalışıyor. Bir kontrol merkezi var ayrıca. Atış kontrol ünitesi ve merkezi var.Füze fırlatma sistemi var. Dost düşman tanıma sistemi var. Bu sistemde 12-13 tane sadece kamyon var. Yani büyük bir sistem var.” şeklide konuştu. 

Geçen yıl Aralık ayında Uzun Menzilli Hava ve Füze Savunmamız için kilit önemdeki SİPER Ürün-1 Sisteminden Güdümlü Test Füzesiyle 100 km’yi aşan menzildeki hedefi başarıyla vurulmuştu. 

Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi SİPER’in Sinop’ta gerçekleştirilen test atışından arama radarı olarak 450+ kilometre menzilli ASELSAN UMAR Radarı kullanıldı. SİPER Sistemi, Angajman Radarı olarak ise yine milli imkanlarla geliştirilen ve tıpkı UMAR gibi AESA tabanlı olan AKR Radarı’nı kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here