ASELSAN gece koşullarında Bayraktar TB2 ile işaretlenen bir hedef AKINCI dan atılan  ASELSAN LGK-81 ile başarıyla vurulduğunu açıkladı.  

ASELSAN açıklamasında, “Gece Bayraktar TB2 işaretledi, AKINCI da ASELSAN LGK-81 ile vurduMilli İHA’larımıza, her koşulda üstün vuruş gücü sunmaya devam! Bayraktar #AKINCI, #BayraktarTB2 SİHA’nın lazerle işaretlediği hedefi LGK-81 Lazer Güdüm Kiti ile tam isabetle vurdu.” İfadelerini kullandı.

Son yıllarda ise yerli firmaların ürettiği güdüm kitleri operasyonlarda kullanılıyor. Bu güdüm kitlerinden biri de ASELSAN üretimi Lazer Güdüm Kiti (LGK). LGK’dan önce ABD menşeili PAWEVAY-II lazer güdüm kitlerini lisans altı üreten ASELSAN, daha sonra özgün lazer güdüm kiti olan LGK’yı geliştirdi ve seri üretime geçti. 

Bu kitlerin tasarlanma amacı, havadan karaya atılan genel maksat bombalarına (GMB) bir güdüm kısmı eklenerek bombanın hedefi vurma oranını arttırılmasıdır.

AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) 1 Temmuz 2022’de gerçekleştirilen test atışında LGK-82 lazer güdümlü mühimmat ile hedefi başarıyla vurmuştu. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here