ABD Dışişleri Bakanlığı, Belçika’ya 600 milyon dolar değerinde ‘MQ-9B Sky Guardian’ İnsansız Hava Aracı satışı için onay verdiğini açıkladı.

Anlaşma ile dört adet İHA, iki yer istasyonu, beş adet AN / DS-4 hedefleme sistemi, 15 adet dahili GPS , 5 adet AN/APY-8 Lynx sentetik diyafram radarı ve beş algılama ve kaçınma sistemi alınacak. Ayrıca anlaşmanın beş yıllık operasyon sürecinde yedek parça, test ve eğitim ekipmanlarını içerdiği belirtildi.

Belçika hükümeti Almanya’nın lobi kampanyasına rağmen ABD’den Lockheed Martin’in F-35 müşterek savaş uçağı ve MQ-9B Sky Guardian uçakları alacağını geçen yıl açıklamıştı.

General Atomics firması tarafından üretilen MQ-9B İHA aracı, ABD ve Avrupa’daki sivil hava sahasında ABD Federal Havacılık İdaresi veya NATO’nun özel izni olmadan uçabilecek şekilde tasarlandı.

MQ-9B uçaklarının NATO müttefik ülkeler ile iç güvenlik operasyonlarında kullanılacak.Belçika Hava Kuvvetleri yeni İHA’ları hedef belirleme, GPS destekli mühimmat atışı, savaş hasarı değerlendirme, sinyal ve data iletişimi, röle ve geniş alanda ISR (istihbarat,gözetleme,keşif) faliyeterinde kullanacak.

Belçika’ya İHA satışının ABD sentodan geçmesinin kesin olduğu belirtildi.

Kaynak: Ajanslar, Defence News,G

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here